"To pokazuje prawdziwą solidarność UE. Wspólnie przeciwstawimy się rosyjskiej agresji. Razem odbudujemy Ukrainę. Razem będziemy w UE" - napisał ukraiński prezydent na Twitterze.

W środę KE przedstawiła pakiet legislacyjny, zawierający szczegóły planowanej pomocy, w sprawie której unijni przywódcy podjęli decyzję podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej 20-21 października.

"Stabilna, regularna i przewidywalna pomoc finansowa – średnio 1,5 mld euro miesięcznie – pomoże pokryć znaczną część krótkoterminowych potrzeb finansowych Ukrainy w 2023 r., które władze ukraińskie i Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacują na 3–4 mld euro miesiąc. Wsparciu zaproponowanemu przez UE musiałyby towarzyszyć podobne starania innych głównych darczyńców (...)" - napisano w komunikacie KE.

Reklama

Fundusze będą dostępne w formie preferencyjnych pożyczek, które Ukraina będzie musiała spłacić w ciągu maksymalnie 35 lat, począwszy od 2033 r. W ramach dalszej solidarności UE proponuje również pokrycie kosztów odsetek za pomocą dodatkowych ukierunkowanych płatności dokonywanych przez państwa członkowskie do budżetu UE.

Jak pisze agencja AFP, KE ma nadzieję, że jej wniosek o pomoc dla Ukrainy zostanie przyjęty przez Radę Europejską i Parlament Europejski do końca roku, aby pierwsze środki można było wypłacić od stycznia 2023 r.