"Początek negocjacji w sprawie akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej to historyczny dzień; Ukraina nigdy nie zboczy z drogi integracji Europejskiej" – oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. „Dziś jest historyczny dzień, kiedy przechodzimy do rzeczywistych, realnych negocjacji z Unią Europejską w sprawie członkostwa Ukrainy. 28 lutego 2022 r., kilka dni po rozpoczęciu inwazji (Rosji) na pełną skalę, podpisaliśmy wniosek o członkostwo” – napisał na Telegramie.

Lahbib podkreśliła, że proces rozszerzenia UE jest geostrategiczną inwestycją w pokój, bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt. "Jest motorem poprawy warunków ekonomicznych i socjalnych naszych obywateli, zmniejszania dysproporcji między krajami i musi wspierać wartości, na których opiera się Unia" - powiedziała.

„Jestem wdzięczny zespołowi, który robi wszystko, abyśmy stali się częścią Unii Europejskiej"

Reklama

Szef państwa przypomniał, że w czerwcu 2022 r. Ukraina otrzymała status kandydata, zaś w grudniu ubiegłego roku zapadła decyzja o negocjacjach członkowskich. „Ale to właśnie od dziś rozpocznie się odliczanie do początku naszego członkostwa w Unii Europejskiej (…)” – podkreślił.

Zełenski wyraził wdzięczność obrońcom Ukrainy w wojnie z Rosją oraz zespołowi, który pracuje nad przyłączeniem jego kraju do UE. „Jestem wdzięczny zespołowi, który robi wszystko, abyśmy stali się częścią Unii Europejskiej. Nigdy nie zboczymy z drogi do zjednoczonej Europy, do naszego wspólnego domu - wszystkich europejskich narodów. Domu, w którym musi panować pokój!” – oświadczył prezydent Ukrainy.

Umowa bezpieczeństwa między Ukrainą a Unią Europejską

Także 24 czerwca ministrowie ds. europejskich krajów UE porozumieli się we wtorek w sprawie treści umowy bezpieczeństwa, która zostanie podpisana pomiędzy Unią a Ukrainą. Do jej podpisania ma dojść w tym tygodniu, wcześniej jej tekst został uzgodniony z Kijowem.

Oficjalna wersja umowy może być podpisana już pod koniec tego tygodnia na spotkaniu przywódców państw Unii, które odbędzie się w czwartek i piątek w Brukseli. Do Brukseli ma specjalnie z tego powodu przyjechać prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Podczas szczytu Rady Europejskiej pokażemy nasze pełne wsparcie dla Ukrainy" - powiedziała we wtorek belgijska ministra spraw zagranicznych Hadja Lahbib na konferencji prasowej po spotkaniu unijnych ministrów w Luksemburgu.

Takie umowy zgodnie z postanowieniami ubiegłorocznego szczytu NATO w Wilnie stanowią gwarancję wsparcia zachodnich sojuszników wobec Ukrainy. 13 czerwca takie porozumienie podpisały z Kijowem Stany Zjednoczone oraz Japonia. Łącznie zrobiło to już 17 krajów, w tym państwa członkowskie UE. Tekst uzgodnionego porozumienia jest zbliżony do umów podpisanych przez poszczególne kraje członkowskie UE, Stany Zjednoczone czy Japonię i nie będzie zawierał jedynie gwarancji dotyczących wsparcia wojskowego, ale także szereg innych ustaleń m.in dotyczących wsparcia finansowego.

Jarosław Junko, Jowita Kiwnik Pargana