"Odgrywający rolę męża stanu" Trump - jak zauważa ABC - rozpoczął wspólną konferencję prasową w Ogrodzie Różanym w Białym Domu, zachwalając umowy handlowe oraz wojskowe z Polską i jednocześnie potępiając innych członków NATO jako „zalegających ze swoimi należnościami, pieniędzmi, które powinni przeznaczać na obronność”.

Amerykański lider powtórzył również obietnicę wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec, które "ponownie obwinił o niepłacenie wymaganych udziałów w kosztach sojuszu" - relacjonuje telewizja na swojej stronie internetowej. „Będziemy zadowoleni tylko wtedy, gdy wszyscy członkowie będą płacić swoją część” - cytuje prezydenta.

Jak zauważa, Trump pochwalił USA i Polskę za to, że są „prawdziwymi przyjaciółmi i zaufanymi partnerami przez prawie 250 lat”, dodając, że spotkanie to „potwierdzi istotny sojusz” między nimi.

Według obu stacji wizyta Dudy w Białym Domu rodzi również pytanie, czy obniżając liczbę żołnierzy w Niemczech, USA zwiększą swoją obecność wojskową w Polsce. CBS zwraca uwagę na słowa Dudy o tym, że wycofanie sił amerykańskich z Niemiec byłoby „bardzo szkodliwe dla bezpieczeństwa europejskiego” i jego apel o utrzymanie długoterminowej obecności wojskowej w Europie.

Stacja przytacza wypowiedź Trumpa: "Będziemy redukować nasze siły w Niemczech. (...) Niektórzy (żołnierze) wrócą do domu, a inni udadzą się w inne miejsca, a Polska może być jednym z tych innych miejsc”. Polski prezydent zapewnił, że jego kraj jest „gotowy” na ich przyjęcie - relacjonuje CBS.

Reklama

ABC zauważa, że choć Trump nie wspomniał o koronawirusie w swoich uwagach wstępnych - mimo że liczba zakażeń w USA zbliżyła się do najwyższego poziomu od kwietnia - Duda przekazał, że polskie służby ds. zdrowia mają nadzieję współpracować z analogicznymi służbami w USA, jako że naukowcy z całego świata opracowują terapie i szczepionki.

„Będziemy angażować Polskę, zarówno pod względem pomagania (jej), jak i wsparcia Polaków, kiedy będziemy mieć już szczepionkę, a myślę, że wkrótce będziemy ją mieli” - zapewnił później Trump, cytowany przez ABC.

Jak dodaje CBS, amerykański lider chwalił Dudę w związku z wyborami prezydenckimi w Polsce, mówiąc, że wierzy, że Duda „odniesie sukces”, i podkreślił także „wspólne wartości kulturowe” USA i Polski. "Duda jest zdecydowanie przeciwny prawom osób LGBTQ" - skomentowano w artykule.