Organizacja ta od lat określa średni koszt posiłku z okazji Święta Dziękczynienia dla 10-osobowej amerykańskiej rodziny. W tym roku ma wynieść przeciętnie 46,9 dolara, o 2 dolary mniej niż przed rokiem i najmniej od 10 lat.

Obniżony koszt związany jest m.in. ze spadkami cen żywności w USA. Cena indyków - obowiązkowych na świątecznym stole - spadła w porównaniu z 2019 rokiem o 7 procent. Tego świątecznego specjału - jak zapewnia główny ekonomista Farm Bureau John Newton - w sklepach nie zabraknie. "Indyki - i inne podstawowe produkty tradycyjnego posiłku na Święto Dziękczynienia - są obecnie powszechnie dostępne w sklepach spożywczych w większości kraju" - uspokaja Newton.

Obchody Święta Dziękczynienia w USA zostaną znacznie ograniczone z powodu pandemii. Amerykanom, zwłaszcza tym starszym, odradza się uczestniczenia w dużych spotkaniach w pomieszczeniach. Sondaż opublikowany w zeszłym tygodniu przez Ohio State University wykazał, że mimo tego prawie 40 procent obywateli USA planuje zebrać się przy świątecznym stole w 10 lub więcej osób.

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) "mocno rekomenduje", by nie podróżować w trakcie długiego weekendu ze Świętem Dziękczynienia.

W listopadzie w wielu stanach USA sytuacja epidemiczna pogarsza się. Stany Zjednoczone są najbardziej dotkniętym przez epidemię krajem świata - na Covid-19 zmarło ponad 250 tys. Amerykanów.