„Osiągnięcie porozumień ani konkretnych wyników nie było celem dzisiejszej rozmowy” – powiedział jeden z wysokiej rangi amerykańskich urzędników. Reuters nie podaje jego nazwiska.

Urzędnik odniósł się do poniedziałkowego spotkania wiceszefowej Departamentu Stanu USA Wendy Sherman z wiceministrem spraw zagranicznych Chin Xie Fengiem w mieście Tiencin niedaleko Pekinu.

Według źródeł Reutera nie rozmawiano tam na temat organizacji pierwszego dwustronnego szczytu z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i przywódcy Chin Xi Jinpinga.

Prasa spekulowała wcześniej, że Sherman i Xie mogą poruszyć temat ewentualnego spotkania szefów dyplomacji obu krajów, Antony'ego Blinkena i Wanga Yi, co z kolei mogłoby być pierwszym krokiem w stronę spotkania przywódców.

Z relacji chińskiego MSZ wynika, że Xie przyjął ton konfrontacyjny i obwiniał „błędne działania” USA za impas w dwustronnych relacjach. Przedstawił również listę żądań wobec Waszyngtonu, a także listę spraw, które budzą niezadowolenie chińskich władz.

Xie potępił „komentarze i działania” Stanów Zjednoczonych w sprawie poszukiwania źródeł pandemii koronawirusa, a także dotyczące Tajwanu, Sinciangu, Hongkongu i Morza Południowochińskiego. Oskarżył USA o wywoływanie wojen na świecie i wytykał im, że na Covid-19 zmarło tam ponad 620 tys. ludzi.