Według nowych wytycznych, osoby zaszczepione powinny nosić maski ochronne w miejscach publicznych i pomieszczeniach na obszarach o "znacznym" lub "wysokim" wskaźniku rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według obecnych definicji CDC oznacza to większość stanów na Południu i Zachodzie USA.

Nowe zasady to zmiana polityki CDC ogłoszonej na początku maja. Oceniono wówczas, że osoby zaszczepione nie muszą nosić masek w zamkniętych pomieszczeniach. W praktyce oznaczało to, że w większości kraju maski przestały być obowiązkowe.

Zmiana następuje w momencie szybko rosnącej w USA liczby infekcji związanych z rozprzestrzenianiem się wariantu Delta. Choć przypadki zakażeń wśród osób zaszczepionych wciąż są stosunkowo rzadkie, a przebieg choroby łagodniejszy, Walensky zaznaczyła, że przy zwiększonej transmisji koronawirusa ryzyko to wzrasta.

"Te nowe badania są niepokojące i niestety wymuszają aktualizację naszych rekomendacji" - powiedziała szefowa CDC.

Reklama

CDC zaleca również noszenie masek przez wszystkich uczniów i nauczycieli w szkołach w całym kraju, niezależnie od statusu zaszczepienia.

Komentując te zmiany prezydent USA Joe Biden stwierdził, że gdyby więcej ludzi zaszczepiło się przeciw Covid-19, to Ameryka nie byłaby obecnie w takiej sytuacji. Dodał też, że rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień dla urzędników federalnych. W poniedziałek Departament Spraw Weteranów stał się pierwszą federalną instytucją, która zdecydowała się na taki krok.

Jak dotąd w pełni zaszczepiło się 49,7 proc. ludności USA, w tym 60 proc. wszystkich dorosłych. Średnia liczba wykrywanych każdego dnia nowych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła w kraju od początku lipca niemal czterokrotnie i obecnie wynosi ok. 56 tys.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)