Decyzję o wyposażeniu Ukrainy w zabójcze drony Switchblade podjęto na prośbę ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie dodatkowego sprzętu wojskowego.

Celeste Wallander, zastępca sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego, przekazała amerykańskim prawodawcom, że Kijów poprosił konkretnie o ten rodzaj broni. „Zobowiązaliśmy się do dostarczenia 100 taktycznych bezzałogowych systemów powietrznych Switchblade w najnowszym pakiecie zaaprobowanym przez prezydenta” – powiedział Wallander przed Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów pod koniec marca.

W dniu 05 kwietnia szef Pentagony Lloyd Austin poinformował, że Stany Zjednoczone postarają się jak najszybciej przekazać Ukrainie drony Switchblade 600. Maszyny będą wyposażone w głowice przeciwpancerne. Według generała Marka Milley'a obecnego podczas brefingu prasowego wojna na Ukrainie może potrwać jeszcze wiele lata.

Wojna dronowa

Reklama

Prawdopodobnie to właśnie na Ukrainie Switchblade’y będą po raz pierwszy użyte na masową skalę podczas regularnej wojny. Dotychczas US Army nie informowała jak często używa ten system dronowy na polu bitwy.

AeroVironment , amerykańska firma produkująca broń, odmówiła komentarza w sprawie transferu broni.

„Drony Kamikaze”

Istnieją dwa warianty broni typu Switchblade 300 i 600. Na razie nie wiadomo, którą wersję Stany Zjednoczone rozmieściły na Ukrainie.

Wariant 300 jest przeznaczony do rażenia małych celów. Zmieści się w plecaku, waży nieco ponad 2 kg (5 funtów) i ma zasięg 16 km (10 mil).

Wersja 600 służy do niszczenia czołgów i innych pojazdów opancerzonych. Waży nieco ponad 54,4 kg (120 funtów) i ma zasięg ponad 64 km (40 mil).

Switchblade’y są wyposażone w kamery, systemy nawigacyjne i kierowane ładunki wybuchowe. Broń można zaprogramować tak, aby automatycznie uderzała w cele oddalone o wiele kilometrów lub kazać jej krążyć nad celem, dopóki operator nie zadecyduje o ataku.

Zarówno system broni 300, jak i 600 ulega zniszczeniu po trafieniu w pożądany cel. Każdy Switchblade jest dronem jednorazowym stąd nieformalny przydomek „kamikaze”.

Ten rodzaj uzbrojenia jest uważany za tańszy niż kombinacja wystrzeliwanych z drona MQ-9 Reaper firmy General Atomic pocisków Hellfire od Lockheed Martina. Według raportu NBC News, Switchblade 300 kosztuje zaledwie 6000 dolarów.