Stany Zjednoczone uważają, że Rosja prawdopodobnie przeprowadzi próbne odpalenia rakiet podczas swoich corocznych ćwiczeń "Grom" swoich strategicznych sił jądrowych, prawdopodobnie już za kilka dni - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera, cytując wysokiego urzędnika wojskowego USA.

Zgodnie z traktatem New START, Rosja jest zobowiązana do wcześniejszego powiadomienia o startach tego typu rakiet. "Nie otrzymaliśmy żadnego rodzaju oficjalnego powiadomienia" - powiedział amerykański urzędnik, zastrzegając sobie anonimowość.

Spodziewamy się, że jeszcze w październiku Rosja odbędzie swoje coroczne ćwiczenia sił jądrowych "Grom" - powiedział w ubiegły czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Wcześniej podobne manewry ogłosiło NATO.

Jak powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej, Stany Zjednoczone wezmą udział w ćwiczeniach pod kryptonimem "Steadfast Noon", m.in. wysyłając swoje bombowce B-52. Zaznaczył jednocześnie, że manewry są rutynowe, nie będą obejmowały broni jądrowej i były zaplanowane jeszcze przed rosyjską inwazją.

Reklama

Ćwiczenia rosyjskich sił nuklearnych stanowią kolejne wyzwanie dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, ponieważ prezydent Władimir Putin otwarcie grozi użyciem broni jądrowej w obronie Rosji w sytuacji nieudanej inwazji na Ukrainę - przypomnia Reuters.

Mimo to - jak zaznacza Reuters - zachodni urzędnicy wyrazili przekonanie, że są w stanie odróżnić rosyjskie ćwiczenia od jakichkolwiek posunięć Putina, zmierzających do spełnienia jego gróźb.

Według ocen wywiadowczych USA prawdopodobieństwo ataku jądrowego wciąż uważane jest za niskie, jednak przyciśnięty do ściany ukraińską kontrofensywą Putin może zdecydować się na wszystko.(PAP)