Według zaktualizowanych w poniedziałek przez FBI danych incydenty z powodu uprzedzeń wzrosły w roku 2021 o 11,6 proc. Prawie 65 proc. było motywowanych rasowo.

Ujawnione dane prawdopodobnie nie są kompletną analizą przestępstw z nienawiści

Jak wylicza CBS 16 proc. było wynikiem uprzedzeń z powodu orientacji seksualnej ofiary, a 14 proc. miało tło religijne. Ataki na osoby wyznania żydowskiego stanowiły ponad połowę zgłoszonych przestępstw z nienawiści o podłożu religijnym.

Reklama

FBI uzyskało uaktualnione dane z 2021 roku od ponad 3000 agencji, aby stworzyć, „pełniejszy i dokładniejszy krajobraz przestępstw z nienawiści”. Objęły nieuwzględnione wcześniej statystyki z Nowego Jorku i Los Angeles, ale tylko 6-miesięczny okres z Chicago.

„Łącznie nowy zestaw danych udokumentował ponad 10 500 incydentów dotyczących +pojedynczych uprzedzeń+ z 12 411 ofiarami. Większość przypadków stanowiło zastraszanie i napaść. Około 3 800 incydentów obejmowało ataki na mienie, przy czym 71 proc. z nich zakwalifikowano jako zniszczenie, uszkodzenie lub wandalizm” – wyliczyła CBS.

Urzędnicy FBI przyznali, że ujawnione dane prawdopodobnie nie są kompletną analizą przestępstw z nienawiści w Ameryce. Wiele przypadków nie jest zgłoszonych.

„Raport FBI pokazuje nasze niezachwiane zaangażowanie w pracę z stanowymi i lokalnymi partnerami w celu zwiększenia liczby zgłoszeń i zapewnienia bardziej kompletnego obrazu przestępstw z nienawiści w całym kraju" – podkreśliła zastępczyni prokuratora generalnego USA Vanita Gupta.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski