Na pytanie: "Z kim sympatyzujesz w konflikcie na Bliskim Wschodzie?" 49 proc. Demokratów opowiedziało się po stronie Palestyńczyków, a 38 proc. po stronie Żydów. 13 proc. nie miało zdania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Gallupa w dniach 1-23 lutego na próbie 1008 dorosłych mieszkańców USA. Margines błędu wynosi 4 proc.

Wśród zwolenników Republikanów poparcie dla Izraela

Wśród zwolenników Partii Republikańskiej zwolennicy strony izraelskiej w konflikcie pozostają w zdecydowanej większości (78 proc.), podczas gdy po stronie palestyńskiej opowiada się zaledwie 11 proc. - pisze "Jerusalem Post".

Reklama

Z sondażu wynika też, że większość zwolenników obydwu partii przychylnie postrzega państwo Izrael. Odsetek respondentów wypowiadających się pozytywnie o tym kraju wyniósł w ogólnej populacji 68 proc. Wśród zwolenników Republikanów jest to 82 proc., a wśród Demokratów 56.

Instytut Gallupa zwraca uwagę, że jeszcze 10 lat temu zaledwie 19 proc. zwolenników Demokratów opowiadało się po stronie Palestyńczyków, a w ubiegłym roku obie strony konfliktu cieszyły się poparciem niemal równym, po 40 proc. Instytut nie podał przyczyn zjawiska narastającej sympatii dla Palestyńczyków - donosi "JP".