Podczas czwartkowego wydarzenia na stacji metra Fulton Street na dolnym Manhattanie Adams pokazał przenośny skaner wykonany przez Evolv, firmę z Massachusetts, produkującą technologie bezpieczeństwa. Policja rozpocznie jego testowanie na kilku stacjach.

„Naszym celem jest wykluczenie niebezpiecznej broni z naszego systemu transportowego i zapewnienie lepszej opieki mieszkańcom Nowego Jorku w sytuacjach kryzysowych” – powiedział Adams.

Stan Nowy Jork zakazał w 2022 roku ludziom posiadania broni w tzw. „wrażliwych miejscach”, w tym w transporcie publicznym.

Prawo to jest kwestionowane przez organizacje praw właścicieli broni, które twierdzą, że jest ono sprzeczne z orzeczeniem Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych stanowiącym, że ludzie mają konstytucyjne prawo do noszenia broni w miejscach publicznych. Organizacje te są przeciwne inicjatywie burmistrza.

Reklama

W dzień powszedni miejskim metrem podróżuje prawie 4 miliony osób, a przestępczość pozostaje stosunkowo rzadka: według władz miasta liczba przestępstw, takich jak kradzieże i napaści, spadła w marcu o 15 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

W tym roku policja odebrała 19 sztuk broni osobom korzystającym z transportu publicznego w porównaniu z dziewięcioma sztukami broni w tym samym okresie w 2023 r. (PAP)