Kolejne 500 mln funtów zostanie przeznaczone na zakup i dostarczenie niezbędnej na froncie amunicji, systemów obrony powietrznej, dronów od brytyjskich firm oraz wsparcia inżynieryjno-technicznego. Łącznie w tym roku budżetowym Wielka Brytania przeznaczy 3 miliardy funtów na pomoc wojskową walczącej Ukrainie, pisze Marcin Strembski dla portalmilitarny.pl.

Brytyjska pomoc militarna dla Ukrainy

Pakiet sprzętu i uzbrojenia, jaki brytyjskie Ministerstwo Obrony planuje wysłać do Ukrainy, będzie zawierać:

Reklama

- 60 łodzi, w tym przybrzeżne jednostki desantowe, sztywne łodzie szturmowe i pojazdy podwodne, a także działa morskie;

- ponad 1600 pocisków rakietowych i przeciwlotniczych oraz dodatkowe lotnicze pociski manewrujące Storm Shadow;

- ponad 400 pojazdów, w tym 160 pojazdów Husky, 162 inne pojazdy opancerzone i 78 pojazdów terenowych;

- prawie 4 miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Razem w Sojuszu

Polska i Wielka Brytania od lat ściśle współpracują ze sobą w kwestiach obronności i bezpieczeństwa w ramach członkostwa w NATO. Premier Sunak podczas swojej wizyty zaproponuje przysłanie w przyszłym roku do Polski działającej w strukturach RAF-u eskadry samolotów Typhoon. Jej zadaniem będzie zabezpieczanie przestrzeni powietrznej nad naszym krajem.

Rozmowy o współpracy gospodarczej

Dodatkowo brytyjski premier na spotkaniu z Donaldem Tuskiem poruszy kwestie wsparcia handlu i współpracy z brytyjskimi firmami, które chcą inwestować w Polsce. Przy tej okazji Rishi Sunak ogłosi plan zwiększenia puli dostępnych funduszy w ramach programu UK Export Finance. Kwota ta wzrośnie trzykrotnie, z 5 milionów do 15 milionów funtów.