"Obwodnica Strzelec Krajeńskich, podobnie jak inne zadania w województwie lubuskim, powstanie dzięki rządowemu programowi budowy 100 obwodnic. Na obwodnicę, która wyprowadzi z miasta uciążliwy ruch tranzytowy, mieszkańcy Strzelec Krajeńskich czekają od wielu lat. Dziś robimy pierwszy krok do budowy tej inwestycji" - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Jak informuje resort inwestycja obejmuje budowę obwodnicy o długości ok. 7,3 km, która ominie miasto po północno-zachodniej stronie. Obwodnica Strzelec Krajeńskich zostanie zrealizowana w systemie projektuj i buduj. Zawarcie umowy z wykonawcą zadania jest planowane w 2021 r., a roboty budowlane będą prowadzone w latach 2023-2025.

Reklama

Celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście w ciągu drogi krajowej nr 22. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg.

Ministerstwo w komunikacie zaznacza, że droga krajowa nr 22 jest ważnym korytarzem transportowym nie tylko w województwie lubuskim. Obwodnica usprawni również ruch na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim oraz pomiędzy granicą państwa a korytarzem drogi krajowej nr 11, a także w kierunku autostrady A1 i Trójmiasta.

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w województwie lubuskim powstanie 6 obwodnic: Dobiegniewa, Kostrzyna nad Odrą, Krosna Odrzańskiego, Przytocznej, Strzelec Krajeńskich oraz Wschowy i Dębowej Łęki.

W ramach rządowego programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/