Kartki otrzymali kierowcy, którzy w kończącym się roku popełnili co najmniej cztery wykroczenia drogowe. W 2022 roku wręczono 150 kartek mniej niż w roku ubiegłym, a rekordzistą - który popełnił 19 wykroczeń - okazał się 23-latek.

"Twoje zachowanie na drodze było w tym roku bardzo niebezpieczne, wielokrotnie naraziłeś życie swoje i innych. Przez takie zachowanie w kraju zginęły w 2022 roku 44 osoby, a ponad 1800 zostało rannych. Nowy rok jest szansą na dokonanie w swoim życiu zmian. Wierzymy, że chcesz być lepszą osobą i lepiej zadbać o ludzi w Twoim otoczeniu" - napisano na sporządzonej przez estońskie służby kartce.

"Adresaci naszych kart świadomie i celowo naruszyli przepisy ruchu drogowego i wielokrotnie narażali życie swoje i innych. W wyniku takiego nieostrożnego zachowania ktoś może doznać poważnych obrażeń lub nawet zginąć" - tłumaczyła podpułkownik Sirle Loigo z estońskiej policji. "Tacy lekkomyślni kierowcy potrzebują innego podejścia, ponieważ obecne kary nie są skuteczne dla zatwardziałych przestępców" - dodała, cytowana przez dziennik "Postimees".

Odbiorcy kart najczęściej dopuszczali się przekroczenia prędkości lub kierowali pojazdem niespełniającym wymagań technicznych. Podczas gdy większość odbiorców kart ma na koncie cztery lub pięć wykroczeń, dziewięć osób zostało zatrzymanych przez policję ponad dziesięć razy w ciągu roku.

Reklama

Większość z 551 odbiorców kart to urodzeni w latach 2000-2004 mężczyźni będący obywatelami Estonii. Kartki otrzymało również 18 kobiet. (PAP)