Chodzi o odcinek autostrady A2 Siedlce Zachód - Malinowiec, który liczyć będzie prawie 19 km.

“Obiecaliśmy, że w tym roku ogłosimy przetargi na realizację autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. Dzisiaj pierwszy z nich” - powiedział minister i dodał, że to fragment Siedlce Zachód - Malinowiec.

“Autostrada A2 w centralnej i wschodniej Polsce jest wyrazem dbałości naszego rządu. Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i naszych partnerów biznesowych o realizację strategii zrównoważonego rozwoju każdego regionu” - podkreślił szef resortu infrastruktury.

Jak podkreślił obecny na konferencji po. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Tomasz Żuchowski, przetargi na pozostałe trzy odcinki zostaną ogłoszone jeszcze w listopadzie tego roku.

Reklama

Minister Adamczyk poinformował, że cała trasa A2 łącząca Siedlce z Białą Podlaską zostanie oddano do użytku do końca 2024 roku.

Zadaniem wykonawcy wyłonionego w ogłoszonym przetargu odcinka A2 będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa prawie 19 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę trzeciego pasa. W ramach odcinka A2 Siedlce Zachód – Malinowiec wybudowany zostanie też węzeł Siedlce Południe.

GDDKiA w ramach postępowania przetargowego pozostawia wykonawcom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni nowej trasy. Firmy przystępujące do przetargu będą mogły zdecydować, czy trasę główną zbudują z betonu, czy w technologii bitumicznej.

Od sierpnia tego roku kierowcy korzystają już z ponad 15 km autostrady A2 pomiędzy węzłem Lubelska a obwodnicą Mińska Mazowieckiego, która została oddana do ruchu w 2012 r.

Wiosną tego roku zawarte zostały kontrakty na dwa kolejne odcinki autostrady na trasie Mińsk Mazowiecki – Siedlce pomiędzy węzłami: Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód. Przewidywany termin ukończenia prac to jesień 2023 r. W przypadku trzeciego odcinka węzeł Groszki - węzeł Gręzów toczy się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. Wybór najkorzystniejszej oferty jest planowany w listopadzie tego roku.

Trwają też przygotowania do realizacji ostatniego etapu autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią. Dobiegają końca prace nad opracowaniem koncepcji programowej dla ok. 32-kilometrowego odcinka tej trasy.(PAP)