Podczas polsko-koreańskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się w piątek w Warszawie koreańskie firmy wyrażały gotowość rozwoju współpracy w Polsce w dziedzinie elektromobilności, transportu kolejowego i lotnictwa.

Wiceprezydent Hyundai Rotem Jeong-Hoon Kim powiedział, że "polska jest bardzo ważnym rynkiem" i firma "jest zainteresowana budową w Polsce kolei wysokich prędkości". "Chcemy przyczynić się do rozwoju sektora kolejowego w Polsce, być partnerem długofalowym" - podkreślił.

Wyjaśnił, że Hyundai chciałby z polskim partnerami - "budować model polskiego pociągu wysokich prędkości". "Szukamy takiego partnera by się rozwijać w Polsce, dzielić technologią i wchodzić do innych krajów Europy" - stwierdził Jeong-Hoon Kim.

Zwrócił uwagę, że w niedalekiej przyszłości będą realizowane projekty związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. "Jesteśmy bardzo zainteresowani uczestniczeniem w tych projektach" - poinformował wiceprezydent Hyundai Rotem. Dodał, że cieszy go, że Polska chce wprowadzić lokomotywy zasilane wodorem. "W Korei zaczęliśmy prace nad tramwajem wodorowym. Jeżeli Polska chciałaby korzystać z tramwajów wodorowych mogłaby pozbyć się trakcji elektrycznych. Zyskałaby na tym estetyka krajobrazu" - powiedział podczas forum Jeong-Hoon Kim.

Reklama

Hyundai Rotem podaje na swojej stronie, że prace nad projektem tramwaju wodorowego zostaną sfinalizowane w 2023 r. 8 czerwca 2023 zaprojektowana i wybudowana w bydgoskiej fabryce PESA lokomotywa wodorowa otrzymała świadectwo dopuszczenia do eksploatacji wydane przez Urząd Transportu Kolejowego. Autorami koncepcji i projektu lokomotywy są konstruktorzy PESA.

Jeong-Hoon Kim przypomniał podczas Forum, że Hyundai jest dostawcą tramwajów dla Warszawy.

Hyundai Rotem to koreańska firma dostarczająca różnorodne pojazdy kolejowe, w tym pociągi dużych prędkości, EZT i LRV, do 38 krajów na całym świecie. (PAP)

Autor: Anna Bytniewska