Na piątek zaplanowany został ogólnokrajowy protest trzech związków zawodowych i Bruksela spodziewa się tego dnia kilkudziesięciu tysięcy manifestantów, którzy będą demonstrować w centrum stolicy, informuje „HLN”. Gazeta ostrzega, że w piątek w największych miastach kraju kursować będzie najwyżej połowa tramwajów i autobusów.

Ponieważ demonstracja odbędzie się w samym sercu Brukseli, stołeczna firma transportowa STIB spodziewa się zakłóceń spowodowanych z jednej strony nieobecnością personelu, a z drugiej objazdami. Demonstracja dotknie także stołeczne lotnisko Zaventem, które zapowiedziało odwołanie 60 proc. z planowanych czterystu lotów.

„Odwołania są konieczne, aby uniknąć chaosu i zapewnić bezpieczeństwo” – powiedziała rzeczniczka lotniska Ihsane Chioua Lekhli, cytowana w „HLN”. Rzeczniczka radzi odlatującym w piątek podróżnym, aby ograniczyli bagaż do minimum oraz wzięli pod uwagę możliwe zakłócenia w transporcie publicznym.

Jak informuje portal VRT Nws przed możliwymi zakłóceniami ostrzega także port lotniczy Charleroi i w specjalnym komunikacie prosi, aby pasażerowie przybyli na lotnisko na trzy godziny przed odlotem.

Reklama

Związki protestują, ponieważ nie mogą osiągnąć porozumienia płacowego z rządem premiera Aleksandra De Croo.

Andrzej Pawluszek