Gotowość prezentacji o przyszłości CPK

"Data się zbliża, będzie to koniec tego tygodnia, albo przyszły tydzień. Prezentacja jest prawie gotowa" - powiedział we wtorek w radiu Tok FM wiceszef resortu, odpowiadając na pytanie, kiedy zostanie przedstawiona prezentacja dotycząca przyszłości CPK.

Wiceszef MAP podkreślił, że istotne jest, aby ten projekt odpowiadał potrzebom gospodarczym i logistycznym kraju. "Nie ma obecnie takiej koncepcji, aby ten projekt całkowicie odrzucić. Trzeba go urealnić" - powiedział.

Reklama

Audyty w spółkach Skarbu Państwa

Kropiwnicki odniósł się również zapowiadanego w styczniu przez premiera raportu dotyczącego nieprawidłowości w spółkach Skarbu Państwa. "Trwają audyty w spółkach, które będą ukończone w lipcu. Są nowe zarządy i rady nadzorcze, które dokonują tych audytów. Zbiorczy raport powstanie w najbliższych miesiącach" - wskazał. Poinformował również, że spółki "sukcesywnie" składają zawiadomienia do prokuratury.

Zdaniem wiceministra, w sprawie szwajcarskiej spółki Orlenu i utraty przedpłat za niedostarczoną ropę, odpowiedzialność ponosi ówczesne kierownictwo koncernu. "Ktoś tej spółce dał pełnomocnictwa. Spółka szwajcarska korzystała z pieniędzy Orlenu. Ktoś ją do tego upoważnił" - podkreślił. Jak zauważył Kropiwnicki, w sprawie Orlenu toczy się obecnie około 20 postępowań prokuratorskich.

Plany i wizje CPK

Na początku czerwca premier Donald Tusk zapowiedział, że w czerwcu przedstawiona zostanie "pełna prezentacja przyszłości Centralnego Portu Komunikacyjnego". CPK to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa. Jest ona zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.