Według dziennika branża bankowa ma problemy ze znalezieniem osób chętnych do pracy w tym sektorze. Zwłaszcza osoby młode nie są zainteresowane pracą w bankowości. Dla nich słowo "bankowiec" nie brzmi dumnie. Dzisiaj o pracownika banki konkurują m.in. z Lidlem i Biedronką.

Jak podaje "Puls Biznesu", pod koniec kwietnia tego roku w krajowym sektorze bankowym pracowało 167 tys. osób, czyli o 14 tys. mniej niż w szczycie przypadającym na koniec 2008 r., kiedy liczba bankowców przekraczała 181 tys. pracowników. Spadek ilości zatrudnionych osób w branży finansowej jest trwały i prawdopodobnie będzie się pogłębiał.

Jednocześnie jest to zła wiadomość dla pracodawcy - czytamy w "PB". Taka sytuacja nie zdejmuje z niego bowiem presji płacowej, bo banki same podnoszą uposażenia, żeby zatrzymać pracowników. Dzieje się tak, ponieważ osoby z doświadczeniem zaczęły przechodzić z bankowości do administracji czy policji, gdzie płace nie są wysokie, ale nie ma "presji na wyniki". W efekcie najniższa płaca w banku wzrosła do około 4 tys. brutto.

Wysoka stawka jest także argumentem banków w negocjacjach z kandydatami do pracy – podsumowuje "Puls Biznesu".

Reklama

>>> Czytaj też: Co dalej z frankowiczami? Rząd zachęci banki do przewalutowania kredytów