Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział PAP, że do tej pory uprawnienia wobec tych spółek wykonywał minister skarbu, a teraz ARP będzie zajmowała się ich restrukturyzacją i prywatyzacją. Podpisana przez ministra skarbu umowa dotyczyła również przejęcia przez ARP akcji Agencji Rozwoju Lokalnego z Jaworzna oraz spółek: Hydroster Zakłady Urządzeń Okrętowych z Gdańska, Zakłady Radiowe Radmor z Gdyni oraz Kombinat PZL-Hydral z Wrocławia.

>>> Czytaj też: Już trzy firmy wpłaciły wadium na aukcje majątku stoczni Gdynia

"Łączna wartość nominalna obejmowanych przez Skarb Państwa akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Agencji Rozwoju Przemysłu wynosi 270 mln 145 tys. zł. Po zarejestrowaniu przez sąd, kapitał zakładowy ARP wyniesie 2 mld 977 mln 670 tys. zł" - czytamy w komunikacie Agencji. "Zgodnie z umową, uzyskane przez Agencję Rozwoju Przemysłu środki finansowe ze sprzedaży akcji Stoczni Remontowej Nauta S.A., Stoczni Remontowej Gryfia S.A. oraz Morskiej Stoczni Remontowej S.A., zostaną przeznaczone na restrukturyzację podmiotów przemysłowego potencjału obronnego" - dodano w komunikacie.

Gawlik powiedział PAP, że przejęcie przez ARP akcji tych spółek ma służyć wzmocnieniu potencjału Agencji, a także przyspieszeniu procesu restrukturyzacji i prywatyzacji tych przedsiębiorstw wnoszonych do ARP "przez wykorzystanie efektu synergii". Wyjaśnił, że ARP wykonuje na przykład uprawnienia właścicielskie w stosunku do spółek, które zajmują się z jednej strony produkcją statków, a z drugiej strony ich eksploatacją.

Reklama

Pod koniec listopada odbyły się przetargi na części majątku stoczni Gdynia i Szczecin. Stocznia Nauta wylicytowała m.in. "rejony wyposażenia statków i prefabrykacji przestrzennych" należące do majątku stoczni Gdynia, a Szczecińska Stocznia Remontowa Gryfia wygrała przetarg na niewielką część aktywów stoczni Szczecin - zestaw sterowy do kontenerowca.