Polska znajduje się wśród pięciu najważniejszych na świecie odbiorców pieniędzy. W 2008 roku do kraju wpłynęło 11 mld dol. – mówi Mohit Davar, prezes Coinstar Money Transfer Ltd., firmy specjalizującej się w transferach międzynarodowych.

Wspólnie z Comperią sprawdziliśmy, ile kosztuje przelew pieniędzy z państw, gdzie Polaków jest najwięcej, czyli z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA. – Niestety, nadawca przelewu nie wie do końca, ile przelew będzie go kosztował. Podane w naszym zestawieniu kwoty to jedynie koszty banku przyjmującego zlecenie przelewu. Trzeba do tego dodać jeszcze koszty ponoszone na rzecz banku korespondenta i banku odbiorcy – mówi Sylwester Góreczny z Comperii.

Najdroższe okazały się przelewy z USA. Koszt przesłania do Polski tysiąca dolarów w oddziale banku JP Morgan Chase to 45 dol. Tańsze są przelewy w ramach jednej grupy kapitałowej (np. Citigroup). W Europie najtańsze są przelewy w euro z wykorzystaniem systemu przelewów międzynarodowych SEPA. – 31 europejskich krajów, które należą do jednolitego obszaru płatności w euro, może korzystać z tego systemu – mówi Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Jeśli więc nadajemy w Wielkiej Brytanii przelew w euro, to zapłacimy za niego mniej niż za podobny transfer do Polski w funtach. – W banku Barclays przelew do Polski kosztuje 25 funtów, a przelew w euro, w ramach SEPA 15 funtów – mówi Sylwester Góreczny. Przy transakcji w euro nie ma pośrednika i dodatkową opłatę pobiera tylko bank odbiorca znajdujący się w Polsce (opłata min. 5 zł). Zdecydowanie najtańsze są przelewy z Niemiec. Te nadane w euro i przez bankowość internetową, bywają darmowe.

Reklama

O czym pamiętać przy przelewach z zagranicy

banki, pośrednicy pobierają różne opłaty i warto szukać instytucji, która zrobi to najtaniej,

● im więcej pośredników, tym przelew jest droższy,

● zwykle najtańsze są przelewy między bankami z tej samej grupy finansowej,

● pieniądze do Polski mogą iść kilka dni,

● najtańsze i najszybsze są przelewy w systemie SEPA, ale obowiązuje on tylko w strefie europejskiej i dotyczy przelewów w euro,

● w Europie opłaty za przelew określane są najczęściej jako procent od przelewanej sumy, w USA, Australii, Kanadzie, a także W. Brytanii jest to określona kwota.

ikona lupy />
Przelewy do Polski / DGP