W kwietniu dobrze wypadły podmioty lokujące aktywa w polskie spółki. Tylko jeden z nich nie przyniósł swoim klientom zysku. Mowa o DWS Top 25 Małych Spółek FIO. Jednak średnia stopa zwrotu w ich przypadku praktycznie nie różniła się od zmian indeksu szerokiego rynku WIG i wyniosła 2 proc.
Najlepszy wynik (5,5 proc.) osiągnął Aviva Investors Nowych Spółek, który inwestuje w akcje spółek notowanych na GPW nie dłużej niż trzy lata. Ta strategia okazała się korzystna nie tylko w kwietniu. Ten fundusz znajduje się na drugim miejscu w grupie, jeżeli weźmiemy pod uwagę roczną stopę zwrotu.
Fundusze małych i średnich polskich spółek przyniosły przeciętnie w kwietniu 1,6 proc. Wynik ten jest nieznacznie gorszy niż zmiana indeksu średnich firm mWIG40 (2,1 proc.), ale jednocześnie lepszy od indeksu sWIG80 (0,5 proc.), który pokazuje wahania małych spółek. Ta różnica spowodowała, że pierwsze miejsce w rankingu w tej grupie zajął KBC Portfel Akcji Średnich Spółek, który swoje wyniki porównuje z indeksem średnich spółek.
W grupie funduszy zagranicznych wycenianych w rodzimej walucie bardzo dobry wynik osiągnął fundusz PKO Amerykańskiego Rynku Akcji. W kwietniu indeks S&P 500 zyskał 1,5 proc., a amerykańska waluta umocniła się do złotego o nieco ponad 3,5 proc. Mimo to fundusz potrafił wypracować dla swoich klientów aż 6,8 proc. Fundusz PKO inwestuje głównie w dwa fundusze zarządzane przez Credit Suisse, z których jeden wzrósł o ponad 5 proc., co miało decydujący wpływ na jego dobry wynik.
Reklama
Kryzys w Grecji i obawy o jego rozprzestrzenienie się na niektóre kraje strefy euro spowodowały, że źle wypadły fundusze inwestujące w Europie Zachodniej. Dobre wyniki pokazały fundusze obstawiający akcje przedsiębiorstw z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Turcji. Lider w tej grupie – Aviva Investors Akcji Europy Wschodzącej – dał swoim klientom 6,5 proc. zysku.
Wzrostem notowań w grupie krajowych funduszy obligacyjnych zaskoczył SKOK Obligacji. Jego jednostki wzrosły w skali miesiąca o 2,8 proc. Zdaniem analityków Expandera trudno dopatrzyć się przyczyny tak spektakularnej zwyżki. Następny w rankingu – KBC Papierów Dłużnych – zarobił tylko 0,88 proc.
Niższe stopy zwrotu niż przed miesiącem przyniosły inwestorom fundusze krajowe mieszane. W kwietniu ze zmienną koniunkturą na giełdzie lepiej poradziły sobie fundusze, które decyzje inwestycyjne podejmują w sposób aktywny.
Założenia rankingu „DGP” i Expandera
W rankingu oceniamy wyniki wszystkich funduszy zarządzanych przez dane towarzystwa funduszy inwestycyjnych. Fundusze, które uzyskały wyniki powyżej mediany stóp zwrotu dla danej grupy, uzyskują punkty dodatnie (im lepszy wynik, tym więcej punktów). W przypadku osiągnięcia wyników poniżej mediany przydzielane są punkty ujemne.
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.3 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.4 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.5 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.6 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking TFI - kwiecień 2010 r. - cz.7 / Forsal.pl