Wen zaznaczył, że stosunki polsko-chińskie odnotowały w ostatnich latach "bardzo duże postępy". "Wczoraj odbyłem bardzo szerokie i owocne rozmowy z panem premierem Donaldem Tuskiem i udało nam się dojść do porozumienia na temat pogłębienia współpracy i przyjaźni pomiędzy naszymi krajami" - podkreślił szef chińskiego rządu.

Jak dodał Chiny i Polska ustanowią mechanizm regularnych spotkań premierów, tak aby zacieśnić swoje relacje. Zapowiedział również, że zostanie utworzony komitet międzyrządowy, aby koordynować współpracę pomiędzy obu krajami.

>>> Czytaj też: Strategiczny partner – Polska, czyli po co Pekinowi sojusz z Warszawą

"Mamy też długoterminowy plan pogłębienia naszej współpracy. Utworzony zostanie komitet sterujący ds. współpracy przemysłowej, aby m.in. pogłębić relacje w sektorze przemysłu i wysokich technologii i aby podwoić wymianę handlową w ciągu następnych 5 lat" - mówił chińskie premier.

Reklama

Jego zdaniem, wszystkie te działania doprowadzą do "nowego przyspieszenia w strategicznych relacjach pomiędzy Chinami a Polską i będą miały bardzo duży wpływ na rozwój partnerstwa (strategicznego)".

"Skutecznie walcząc i opierając się kryzysowi finansowemu Polska cieszy się dobrymi wynikami, stabilnością finansową oraz wpływem na region" - mówił Wen. Jako partner strategiczny Polski - dodał - Chiny cieszą się widząc, co udało się Polsce osiągnąć. "Ludzie Chin i ludzie Polski to dobrzy przyjaciele i dobrzy partnerzy" - podkreślił.

>>> Zobacz też: Duży biznes z chińskim smokiem

Chiny i Europa Środkowo-Wschodnia powinny zwiększać skalę współpracy; Chiny będą współpracować z krajami tego regionu przy zwiększaniu wymiany handlowej - zadeklarował w czwartek premier Chin Wen Jiabao podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie.

"Chiny oraz kraje europejskie powinny wspólnie stawiać czoła wyzwaniom, ponieważ leży to we wspólnym ich interesie. Chiny pogłębiają swoje przyjazne relacje z Europą Środowo-Wschodnią i podchodzą do tego bardzo poważnie, ponieważ oznacza to korzyści dla obu naszych krajów i regionów" - podkreślił Wen Jiabao.

Jego zdaniem, trzeba zwiększać skalę tej współpracy. "Chiny będą współpracować z krajami Europy Środkowo-Wschodniej przy otwieraniu nawzajem własnych rynków i przy zwiększaniu wymiany handlowej do 100 miliardów dolarów do 2015 roku" - zapowiedział Jiabao.

Zadeklarował, że jego kraj "docenia zastrzeżenia krajów europejskich dotyczące nierównowagi handlowej i jest gotowy do importowania większej ilości towarów z tego regionu i do ułatwienia uczestnictwa w wystawach i targach handlowych w Chinach".

>>> Polecamy: Wen Jiabao: Wspólne interesy Chin i Polski nieustannie się rozwijają

"Chiny wyślą misje inwestycyjne i promocyjne do regionu europejskiego w najbliższej przyszłości; będą też zachęcać firmy chińskie do inwestowania w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Będziemy ich w tym mocno wspierać" - zapewnił szef chińskiego rządu.

Premier Chin Wen Jiabao zapowiedział w czwartek podczas forum Gospodarczego Polska-Europa Środkowa-Chiny w Warszawie, że jego kraj ustanowi specjalny sekretariat ds. promocji współpracy z krajami tego regionu Europy.

"Powinniśmy poprawić mechanizmy współpracy. Obydwie strony powinny odbywać regularne fora i spotkania biznesowe oraz spotkania liderów" - oświadczył chiński premier.

Zapowiedział, że Chiny ustanowią sekretariat ds. promocji współpracy z krajami Europy środkowowschodniej. Jak zaznaczył, są też gotowe do podpisania umów o lokalnych wymianach walutowych z krajami regionu, które będą służyły intensyfikacji handlu.

Jak dodał Wen Jiabao, jego kraj będzie zachęcać swoje firmy do tworzenia specjalnych stref technologicznych i ekonomicznych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w ciągu najbliższych pięciu lat.

W tej samej perspektywie czasowej - powiedział - Chiny ufundują stypendia dla młodzieży, zapraszając tysiąc studentów z krajów środkowoeuropejskich do Chin na naukę języka chińskiego i wysyłając tysiąc studentów chińskich do krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Wen Jiabao przekonywał też, że Chiny i kraje naszego regionu mogą dobrze współpracować m.in. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych.

Jak zauważył, kraje tego regionu Europy mają ogromny popyt na rozwój infrastruktury, a Chiny posiadają dojrzałe technologie i wiedzę ekspercką dotyczącą projektowania i budowy, a także - zaznaczył - przewagę cenową. Z tego względu współpraca obu stron w zakresie infrastruktury, ocenił, ma dobre perspektywy.

Szef chińskiego rządu zaproponował ponadto utworzenie funduszu promocji turystyki pomiędzy Chinami a krajami Europy środkowowschodniej, który miałby "promować turystykę, wspólnie rozwijać szlaki turystyczne oraz badać możliwości otwierani większej ilości połączeń lotniczych".