"Oczekujemy, że w 2014 r. tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w stosunku do odnotowanego w roku 2013 i osiągnie poziom ok. 3,3 proc. Rolę motoru wzrostu gospodarczego w kraju przejmie popyt wewnętrzny, w wyniku wzmożonej aktywności gospodarczej w kraju" - czytamy w "Analizie sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-VI 2014 r.".

Analitycy zwracają uwagę, że tzw. szybki szacunek GUS wskazuje, iż w II kw. 2014 r. odnotowano wzrost PKB o 3,2 proc., co w całym półroczu pozwoliło uzyskać wzrost o 3,3 proc.

"Rolę stymulatora wzrostu gospodarczego Polski w I połowie 2014 r., przejął ponownie popyt krajowy. Wg. obliczeń DSA MG, przyczyniły się do tego wzrost konsumpcji o 2,5%, przy wzroście udziału w PKB, oraz dynamiczne ożywienie inwestycji (wzrost o 7,1 proc.). Sytuacja ta może świadczyć o ograniczeniu obaw o przyszłą kondycję przedsiębiorstw i rozpoczęciu realizacji planów inwestycyjnych. Poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstw można upatrywać również w odbudowie zapasów" - czytamy w raporcie.

Popyt zewnętrzny jest nadal stymulatorem wzrostu, choć jego wkład zdecydowanie zmalał. Dynamiczny wzrost importu, przy jednocześnie utrzymującym się wzroście eksportu sprawił, że kontrybucja eksportu netto we wzrost PKB w I półroczu 2014 r., wg obliczeń resortu, wyniosła 0,3 pkt proc.

Reklama

Ostatnio wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński mówił - podtrzymując szacunki swojego resortu - że wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy w tym roku do ok. 3%. Zwracał przy tym uwagę, że większe ryzyko dla wzrostu płynie z osłabienia koniunktury na Zachodzie niż z kryzysu na Wschodzie.

Ministerstwo Finansów podtrzymało niedawno prognozę tegorocznego wzrostu PKB na poziomie 3,3 proc., choć sygnalizowało możliwość rewizji założeń na 2015 r., zakładających m.in. wzrost gospodarczy w wysokości 3,8 proc.

>>> Czytaj też: Trwa rajd na polskich obligacjach. Zyski kuszą inwestorów

Stopa bezrobocia

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 12,3 proc. w grudniu 2014 r., prognozują eksperci Ministerstwa Gospodarki. Wskaźnik ten wynosił 12,0 proc. na koniec czerwca br. wobec 12,5 proc. miesiąc wcześniej.

"Skala ożywienia aktywności gospodarczej będzie mieć stosunkowo niewielkie przełożenie na poprawę sytuacji na rynku pracy, który z opóźnieniem reaguje na zmiany w gospodarce realnej. W rezultacie tego oczekuje się, że w końcu roku 2014 stopa bezrobocia powinna być wyraźnie niższa niż w końcu 2013 roku i kształtować się na poziomie 12,3 proc." - czytamy w "Analizie sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-VI 2014 r.".

W końcu lipca wiceminister pracy Jacek Męcina prognozował, że stopa bezrobocia rejestrowanego obniży się do blisko 11 proc. w okresie lipiec-wrzesień br., a następnie będzie sezonowo rosnąć, natomiast na koniec roku wyniesie między 12 proc. a 13 proc.

W czerwcu Rada Ministrów przyjęła w założeniach do przyszłorocznego budżetu, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 12,2 proc. na koniec 2015 r.

Handel zagraniczny

Eksport wzrośnie w tym roku o ok. 9,0 proc. r/r do ok. 168,9 mld euro, zaś import zwiększy się o ok. 8,0 proc. do ok. 169,5 mld euro, prognozuje Ministerstwo Gospodarki. Kwartał wcześniej eksperci resortu oczekiwali wzrostu odpowiednio o: ok. 9,0 proc. i 9,6 proc.

"Przewiduje się, że w 2014 r. wartość eksportu wyniesie ok. 168,9 mld euro, tj. o ok. 9,0 proc. więcej niż w 2013 roku. Wartość importu wyniesie natomiast ok. 169,5 mld euro, tj. o ok. 8,0 proc. więcej niż w roku 2013. Tym samym, saldo obrotów towarowych osiągnie poziom ok. -0,6 mld euro" - czytamy w "Analizie sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-VI 2014 r.".

Według wstępnych danych GUS, w I poł. 2014 roku wartość eksportu liczonego według cen bieżących wzrosła o 5,4 proc. rok do roku do 80,0 mld euro. Wartość importu zwiększyła się o 4,5 proc. rok do roku do 80,2 mld euro. W rezultacie odnotowano ujemne saldo na poziomie 0,2 mld euro wobec deficytu w wysokości 0,8 mld euro rok wcześniej.

Inflacja

Inflacja średnioroczna spowolni w tym roku do 0,3 proc. wobec 0,9 proc. w ub.r., prognozują eksperci Ministerstwa Gospodarki.

"Przewiduje się, że w 2014 r. wskaźnik inflacji osiągnie poziom 0,3 proc." - czytamy w "Analizie sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-VI 2014 r.".

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych średniorocznie w 2013 r. ukształtował się na poziomie 0,9 proc. (wobec 3,7 proc. w 2012 r.).

W I półroczu 2014 roku wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych utrzymywał się na niskim poziomie (0,4 proc.), nieco nawet pogłębiając spowolnienie wzrostu z II połowy ubiegłego roku. Duże wahania wskaźników cen w skali roku obserwowano w żywności i napojach bezalkoholowych, zdrowiu i łączności, a do odwrócenia kierunku zmian wskaźnika doszło w edukacji za sprawą redukcji kosztów opłat za placówki edukacyjne wprowadzonej we wrześniu 2013 r." - czytamy w raporcie.

"Na 0,4-proc. wzrost cen w I półroczu 2014 r. złożyły się przede wszystkim wyższe niż przed rokiem ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,8 proc.), rosnące koszty utrzymania mieszkania (o 1,8 proc. r/r), a także towarów i usług w zakresie rekreacji i kultury oraz restauracji i hoteli (po 1,5 proc.)" - napisano dalej.

W lipcu Polska odnotowała pierwszą w historii deflację w ujęciu rocznym (-0,2 proc.). Analitycy oczekują, że potrwa ona jeszcze kilka miesięcy.

Kwartał temu analitycy resortu gospodarki oczekiwali, że inflacja średnioroczna przyspieszy w tym roku do 1,2 proc. r/r, co będzie pochodną poprawy aktywności gospodarczej w kraju.

>>> Czytaj też: Dłużnicy podatkowi mogliby zasypać polską dziurę budżetową

Produkcja przemysłowa i budowlana

Produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o ok. 4,5% w całym 2014 r., zaś produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o 7,0 proc., prognozuje Ministerstwo Gospodarki. Kwartał wcześniej oczekiwania resortu wynosiły odpowiednio: ok. 6,0 proc. wzrostu i 5,0 proc. wzrostu.

"Oczekuje się, że w całym 2014 roku produkcja sprzedana przemysłu wzrośnie o ok. 4,5 proc." - czytamy w "Analizie sytuacji gospodarczej Polski w okresie I-VI 2014 r.".

W 2013 roku - według danych GUS - produkcja sprzedana przemysłu w pełnej zbiorowości podmiotów wzrosła o 2,1 proc., a w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób - o 2,2 proc. r/r.

W I półroczu 2014 r. zanotowano wzrost produkcji sprzedanej przemysłu o 4,3 proc. r/r. W II kwartale 2014 r. odnotowano 3,7-proc. wzrost, co było wynikiem słabszym niż w I kwartale (4,9 proc. wzrostu). Był to jednak piąty kwartał z rzędu, kiedy - w skali roku - produkcja w sektorze rosła. W przetwórstwie przemysłowym wzrost wyniósł 6,0 proc. (r/r), przypomina resort.

"Stopniowa poprawa sytuacji na rynku nieruchomości, przy niskiej bazie z roku 2013, spowoduje, że w 2014 roku produkcja budowlano-montażowa wzrośnie o 7,0 proc." - czytamy dalej w raporcie.

W 2013 r., wg danych GUS, produkcja budowlano-montażowa w pełnej zbiorowości zmniejszyła się o 11,1 proc. r/r. W przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób spadek wyniósł 12,0 proc.

W I półroczu 2014 r. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 9,8 proc. r/r, świadcząc o poprawie sytuacji w sektorze, którego słaba kondycja utrzymywała się od połowy 2012 r. - w analogicznym okresie 2013 r. zanotowano 21,5-proc. spadek, podkreślono także w materiale.