Aktualny stan napełnienia magazynów wynosi ok 2,6 mld metrów sześciennych, czyli 100% pojemności będących w dyspozycji PGNiG SA.

Dostawy gazu ziemnego do Polski w ramach obowiązującego Kontraktu Jamalskiego na połączeniach międzysystemowych w Drozdowiczach (Ukraina), Kondratkach (Białoruś) i Wysokoje (Białoruś) w dniu 11.09. 2014 r. nie zostały zrealizowane zgodnie ze składanymi przez Spółkę nominacjami. Jednak deficyt w stosunku do zamówienia jest mniejszy niż w dniu 10.09.2014 r.

>>> Czytaj też: Komu zagraża gazowa szubienica Rosji? Oto podstawowe fakty o polskim rynku gazu

W celu skompensowania zredukowanych wolumenów PGNiG realizuje uzupełniające dostawy gazu przez punkty: Lasów (Niemcy), Cieszyn (Czechy) oraz Mallnow (Niemcy). Pozwalają one na zbilansowanie niedoborów z tytułu niepełnego realizowania dostaw z kierunku wschodniego.

Reklama

Zgodnie z Kontraktem Jamalskim, PGNiG ma prawo zamawiać taką ilość gazu, która nie będzie większa niż maksymalna ilość dobowa określona w kontrakcie. Nominowane przez PGNiG dobowe ilości gazu były mniejsze – czyli zgodne z kontraktem.

Trwa wyjaśnianie przyczyn zmniejszenia dostaw gazu z kierunku wschodniego. PGNiG nie otrzymało do chwili obecnej żadnej informacji ze strony Gazpromu o powodach zmniejszenia dostaw gazu do Polski.