Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) ogłosił wyniki drugiej rudy konsultacji w sprawie aukcji częstotliwości 800 MHz, dzięki którym mają powstać w Polsce sieci szybkiego mobilnego Internetu.

l

Dzisiaj UKE ogłosił wyniki konsultacji aukcji częstotliwości przeznaczonych do budowy sieci LTE. Od tej chwili, prezes UKE ma 21 dni, aby ogłosić aukcję. Czy rzeczywiście to zrobi?

Pierwotnie aukcja miała się rozpocząć do końca 2013 r. Wtedy jednak pojawiły się problemy związane z przetargiem wyłaniającym firmę odpowiedzialną za budowę elektronicznego systemu do obsługi aukcji. Ponadto UKE o kilka godzin spóźniło się z wywieszeniem na stronie internetowej potrzebnych do ogłoszenia aukcji dokumentów. Podjęto wówczas decyzje o zmianie terminu aukcji.

Nie wiadomo, na ile była to kwestia potencjalnego skarżenia wyników przetargu do sądu w związku z uchybieniami formalnymi, a na ile działania operatorów, którzy do dzisiaj toczą spór o warunki rozdysponowania cennych częstotliwości (Polkomtel twierdził, ze jest dyskryminowany, bo nie mógł się ubiegać o taki pakiet częstotliwości jak Orange i T-Mobile).

Reklama

W marcu 2014 r. i kolejne konsultacje i negatywne uwagi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz zmiany reguły gry (Polkomtel otrzymuje prawo zakupienia takiego samego pakietu aukcji co pozostali, a T-Mobile i Orange ograniczenia w postaci współkorzystania z zakupionych pakietów częstotliwości).

Do nowych warunków aukcji poważne zastrzeżenia zgłaszają telekomy, ale też Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK porównał dokumentację aukcyjną ogłoszoną 4 kwietnia 2014 r. z projektami z 21 sierpnia 2013 r. oraz 17 lutego 2014 r. W przesłanej do UKE opinii stwierdził, że na przestrzeni niespełna roku warunki przeprowadzenia aukcji istotnie się zmieniły, i zwrócił uwagę, że przyczyny tych zmian nie są do końca jasne. Co więcej podkreślił, że przyjęte warunki aukcji stawiają skuteczność jej przeprowadzenia pod dużym znakiem zapytania.

W międzyczasie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało analizę "Efektywne wykorzystanie pasma 800 MHz dla zapewnienia powszechnego szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce", która ma być podstawą strategii rządu w tej kwestii. Rekomenduje w niej, by czterej operatorzy zbudowali jedną sieć, co zdaniem autorów analizy jest uzasadnione niższymi kosztami i względami technicznymi. Zaleca tez przeprowadzenie przetargu, a nie aukcji.

W opublikowanych na stronie UKE wynikach konsultacji urząd nie odnosi się do żadnej z tych uwag. Jeśli aukcja się rozpocznie na obecnych warunkach, cena wywoławcza jednego z 5 sprzedawanych bloków w paśmie 800 MHz wyniesie 250 mln zł. W sumie UKE planowało uzyskać ze sprzedaży częstotliwości co najmniej 1,6 mld zł.

>>> Czytaj też: Komórki pod wysokim napięciem. Promieniowanie nadajników wzrośnie 45 razy