Według szacunków Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem Rosja realnie zwiększy swoje wydatki na na wojsko w 2015 o 15 proc.. W Polsce wzrosną one o 20 proc, na Litwie o 50 proc. a Ukraina zamierza je podwoić. Budżety wojskowe zwiększają także Szwecja (o 5,3 proc) i Norwegia (o 5,6 proc.).

Świat się zbroi…

Chiny zwiększą swoje wydatki na obronę o 9,7 proc, Wietnam o 10 proc a Korea Południowa o 2,3 proc. Swoje wydatki zwiększyła także Australia, o 6,7 proc. 

> > > Czytaj także: Siemoniak: Nie będzie powszechnego poboru. Wojsko kupi nowe śmigłowce

Zdaniem cytowanego przez Rzeczpospolitą dra Dominika Kimli z firmy doradczej Avascent na wzrost wydatków obronnych mają wpływ niepokoje w regionie. W Azji Wschodniej jest to konflikt na linii Indie-Pakistan a na wschodzie Europy jest to wojna na Ukrainie.

> > > Czytaj także: Złom w Bundeswehrze? Niemieckie wojsko ma problem z karabinami

Trend potwierdza zwiększenie wydatków obronnych w krajach arabskich sąsiadujących z terenami Państwa Islamskiego. Arabia Saudyjska zwiększyła swój budżet na obronę o 17 proc. Każdy kraj w regionie średnio zwiększył wydatki wojskowe o 5, 2 proc.

… a zachód rozbraja

Ze zbrojeniową gorączką na świecie kontrastuje postawa państw Europy Zachodniej. Niemcy zamierzają obciąć swoje wydatki na obronę o 0,5 proc, Francja o 3,4 proc. a Włochy o 4,9 proc. Swoje wydatki na obronę o 6,7 proc. redukuje także USA.

Planowane zmiany w budżetach na obronność w 2015 r. w wybranych państwach Europy

Infografika