Ponad połowa Niemców, Francuzów, Włochów, Brytyjczyków, Hiszpanów i Polaków nie wykazuje do tego ochoty.

Nawet w potencjalnie zagrożonej Polsce, idea wypełnienia do końca Artykułu 5. Karty Atlantyckiej nie uzyskała 50-proc. poparcia. Najgorzej było w Niemczech i Włoszech - za udzieleniem pomocy sojusznikom było tylko odpowiednio 38 i 40 proc.

"Times" komentuje, że wyniki sondażu musiały być miłą lekturą dla odwiedzającego właśnie Włochy Władimira Putina, a niepokojącą dla Polski, państw bałtyckich i Rumunii.

Gazeta cytuje też drugi sondaż, który wykazał zgodną ocenę wśród 50 głównych decydentów w USA i Europie, że największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa są dziś poczynania Putina. Politycy muszą jednak przekonać do tego swoich wyborców - uważa "Times". Na pociechę przypomina, że w 1933 roku, w debacie we wpływowym klubie studenckim Oxford Union, większość młodych Brytyjczyków przychyliła się do opinii, że w żadnych okolicznościach nie będzie walczyć "za króla i ojczyznę". Utwierdziło to przekonanie Hitlera o braku woli walki na Wyspach. Jednak kilka lat później spotkał go zawód.

>>> Czytaj też: Generał NATO: Rosjanie są gotowi do zmiany granic. Nie ma wątpliwości - musimy chronić wschodnią flankę Sojuszu