Dodał, że greckie propozycje "pozostają niepełne".

Szef KE Jean-Claude Juncker "w czasie tego weekendu uczynił ostatnią próbę wypracowania, poprzez swoich bliskich współpracowników i w ścisłej współpracy z ekspertami Komisji, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, rozwiązania wspólnie z premierem Grecji" Aleksisem Ciprasem - oznajmił rzecznik.

Przyznał, że "odnotowano pewien postęp", ale dyskusje zakończyły się bez porozumienia ze względu na rozbieżności "między planami władz Grecji a wymaganiami" stawianymi przez wierzycieli.

Kolejne rozmowy toczyć się będą w ramach eurogrupy, czyli ministrów finansów krajów strefy euro. Najbliższe spotkanie planowane jest na czwartek w Luksemburgu.

Najlepszym rozwiązaniem problemów Grecji byłoby wyjście tego kraju ze strefy euro i przeprowadzenie dewaluacji - ocenił tymczasem ekonomista, szef Instytutu Badań na Gospodarką Ifo w Monachium Hans-Werner Sinn.

"Najlepszym rozwiązaniem dla Grecji byłoby wystąpienie ze strefy euro i dewaluacja. Grexit nie byłby katastrofą. Dałby Grecji szansę na odbudowę miejsc pracy" - ocenił Sinn. >>> Czytaj więcej na ten temat

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, MFW i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Obecny program pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

W poniedziałek przed południem inwestorzy poznają bilans handlowy strefy euro w kwietniu, a po południu m.in. dane o produkcji przemysłowej w USA w maju.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09:10

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3502,77 -1,38
DAX Niemcy 11196,49 -1,20
FTSE 100 W.Brytania 6762,65 -0,33
CAC 40 Francja 4845,36 -1,14
IBEX 35 Hiszpania 11030,50 -1,13
FTSE MIB Włochy 22877,81 -1,27

>>> Czytaj też: Grecja chce redukcji długów, a wierzyciele nie chcą o tym słyszeć