Alphabet jest to holding, pod który podlegają wszystkie biznesy Google’a.

Po raz pierwszy firma ujawniła też rentowność wyszukiwarki Google i innych usług online. Spółka podała też plany dotyczące wydatków na ambitne projekty technologiczne, takie samoprowadzące się auto. Jednak inwestorzy odetchnęli z ulgą, kiedy zobaczyli że główny biznes koncernu przynosi większe zyski, a wydatki na działalność poza reklamową nie będą aż tak wysokie jak przewidywali.

Skonsolidowane przychody skoczyły o 17,8 procent do 21,33 mld dolarów w czwartym kwartale, od 18,10 mld dolarów rok wcześniej. Analitycy spodziewali się 20,77 mld dolarów przychodów.

Gigant podał też, że wzrosły przychody z reklam aż o 19 proc. do kwoty 17,3 mld dolarów. Zysk na akcję wyniósł 8,67 dol. Analitycy spodziewali się odpowiednio 16,9 mld dolarów przychodu i zysku 8,08 dol. na jedną akcję.

Internetowy gigant pochwalił się też, że liczba użytkowników poczty Gmail, przekroczyła miliard.

Akcje Google wzrosły wczoraj o prawie 5 procent. Alphabet został wyceniony na 549 mld dolarów. Apple miał wartość 534 mld dolarów. Spółka Google’a oficjalnie wyprzedziła producenta iPhonów po wczorajszej sesji na Wall Street.