Polska waluta oraz obligacje skarbowe mogą w najbliższym czasie zyskiwać na wartości - oceniają analitycy. Rynki spokojnie podeszły bowiem do wydarzeń w Turcji oraz pozytywnie przyjęły kolejne dane z polskiego rynku pracy. W tym tygodniu oczy inwestorów będą zwrócone na EBC, który poda w czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych.

"Na rynku zaczynają pojawiać się opinie, iż weekendowe wydarzenia w Turcji mogą doprowadzić do ograniczenia ekspozycji na ten kraj przez kapitał zagraniczny, co z kolei mogłoby oznaczać pozytywny czynnik dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie trudno jednak prognozować taki scenariusz, niemniej faktem jest, iż rynki EM podeszły do wydarzeń w Turcji relatywnie spokojnie, a po porannej nerwowości nie ma już śladu" - napisał w komentarzu Konrad Ryczko z DM BOŚ.

Dodał, że inwestorzy pozytywnie przyjęli również poniedziałkowe, krajowe dane makro - zatrudnienie w czerwcu wzrosło o 3,1 proc. rok do roku wobec oczekiwanych 2,9 proc.

"Rynek odczytał dzisiejsze dane jako potwierdzenie dobrej sytuacji na krajowym rynku pracy" - uważa Ryczko.

Z kolei, w ocenie analityków PKO BP, w tym tygodniu kurs euro do złotego będzie krążył wokół poziomu 4,40. Ich zdaniem, dobre odczyty danych z polskiej gospodarki będą równoważone przez gorsze nastroje na świecie.

Reklama

Ekonomiści ING Banku Śląskiego uważają natomiast, że brak nowych wiadomości dotyczących restrukturyzacji kredytów walutowych oraz obniżenia wieku emerytalnego powinien pozwolić na zejście kursu EUR/PLN do poziomu 4,35-4,36 w horyzoncie tygodnia-dwóch.

"Nasz model wskazuje, że złoty jest niedowartościowany, a w najbliższym czasie nie spodziewamy się nowych złych wiadomości z kraju. Zajmujemy krótką pozycję na EUR/PLN. Jeżeli złoty nie umocni się przy braku wiadomości, zamkniemy ją zanim pojawią się szczegóły ustawy frankowej" - napisano w poniedziałkowym raporcie ING Banku Śląskiego.

Zdaniem Mateusza Milewskiego z Banku Millennium, rentowności obligacji Polski mogą w najbliższej przyszłości spaść nawet do poziomów 2,75 proc. w przypadku papierów dziesięcioletnich.

"W porównaniu z piątkiem dziś polski dług jest mocniejszy, co wynika z pozytywnej niespodzianki, którą zgotował inwestorom Fitch. Spodziewano się obniżenia perspektywy, a tymczasem agencja pozostawiła swoją ocenę na niezmienionym poziomie" - powiedział PAP.

"Wydaje się, że sytuacja jest obecnie klarowna - wszystkie zagrożenia dla obligacji skarbowych w Polsce są już za nami: Fitch nie obniżył ratingu, a sytuacja w Wielkiej Brytanii odcisnęła już swoje piętno" - dodał.

W ocenie analityka, nieudany przewrót w Turcji nie wpłynął na notowania polskiego długu.

"Turcja to tylko chwilowe wydarzenie, które jak na razie nie ma wpływu na polski rynek długu i oby tak pozostało" - powiedział.

Dodał, że najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie EBC.

"Być może w miarę zbliżania się do czwartku na rynku pojawią się oczekiwania na obniżkę stóp, ale na tę chwilę ich nie ma" - ocenił.

pn. pn. pt.
16.00 9.10 16.00
EUR/PLN 4,3799 4,4095 4,4122
USD/PLN 3,9631 3,9871 3,9803
CHF/PLN 4,031 4,054 4,0465
EUR/USD 1,1051 1,1059 1,1086
PS0718 1,66 1,68 1,69
PS0721 2,24 2,26 2,25
DS0726 2,89 2,93 2,92

(PAP)

Polecamy: Brexit to duże zagrożenie dla polskich producentów słodyczy