statystyki

Co czwarty polski imigrant wróci z Wielkiej Brytanii? Po Brexicie może przyjść Polback

6 września 2016, 10:52 | Aktualizacja: 06.09.2016, 10:52
Źródło:Media
Przechodnie na moście Waterloo w Londynie

Przechodnie na moście Waterloo w Londynieźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Simon Dawson

Zaledwie kilkanaście godzin po tym, gdy ulicami Harlow przeszedł marsz milczenia ku czci zabitego Arkadiusza Jóźwika, dwóch kolejnych Polaków zostało dotkliwie pobitych w pobliskim pubie – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Reklama

Reklama

Od czasu brytyjskiego referendum ws. Brexitu zanotowano 17 poważnych aktów agresji przeciw Polakom oraz zwiększenie liczby agresywnych wystąpień słownych – wynika z informacji ambasady RP w Londynie.

Gazeta zwraca uwagę, że rosnąca liczba incydentów rasistowskich wobec Polaków mieszkających na Wyspach, w połączeniu ze spadkiem kursu funta do złotego, może skłonić cześć emigrantów znad Wisły do powrotu do kraju.

Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który w zeszłym tygodniu apelował do Polaków o powrót do kraju, w ciągu 5-10 lat do kraju może wrócić co czwarty polski imigrant, czyli około 200 tys. osób.

„Rzeczpospolita” zaznacza jednak, że ruch ten się jeszcze nie zaczął. Dziś polscy imigranci są największą mniejszością w Wielkiej Brytanii. W ubiegłym roku ich liczba na Wyspach wzrosła do 831 tys.

>>> Czytaj też: Szczerski: Trójmorze powstaje w oparciu o współpracę z Rumunią i Chorwacją [WYWIAD]

Reklama

Reklama

  • UK lover(2016-09-06 11:54) Odpowiedz 124

    Co za bzdury.... mam dużo znajomych na wyspach i nikt nie chce wracać . Działają społecznie dla polskiej lokalnej społeczności tam i wszyscy mówią jednym głosem.... powrót nie jest brany pod uwagę.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • GG(2016-09-06 12:15) Odpowiedz 123

    Wroca ludzie ktozy chca i ktorzy cenia sobie rodzine i kontakty rodzinne wyzej niz zarabiane pieniadze. Ktorzy wiedza ze jakosc zycia moze byc wyzsza w Wawie niz w Londynie itd itp. ale nie zawsze too bedzie mozliwe.Znaczniej ciezej bedzie wrocic rodzinom ktore maja juz duze dzieci ktore sie wychowuja w UK ktora sa juz czescia tego spoleczenstwa. Takie zycie :( .

  • 50-latek(2016-09-06 17:09) Odpowiedz 121

    zaczną wracac, to kwestia czasu, nie mówie ze juz, teraz ale Morawiecki powiedział 5-10 lat, a kto wie co bedzie z Anglią za 5 lat?.Ja sam jestem za granicą 11 lat i kazdy grosz inwestuje w Polsce w swoj dom i rodzinę, bo wiem ze wróce , bo chce wrócic, a kto nie chce, ten nie wróci i nic go nie przekona.Takie zycie.

  • grdjt(2016-09-06 11:21) Odpowiedz 1023

    Tylko skończeni głupole wrócą do tego kraju

  • Terminator(2016-09-06 11:56) Odpowiedz 87

    Większość pojedzie z Anglii dalej do niemiec i skandynawii do pracy lub na social a nie do Polski robić za 2000 złotych!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Badanie(2016-09-06 16:35) Odpowiedz 81

    Wg badania wśród Polaków na wyspach do powrotu skłoni ich około 5400 PLN netto miesięcznej pensji. To chyba nieprędko będą tu wracać.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • jeszcze w Polsce(2016-09-06 16:05) Odpowiedz 87

    Wrzawa na temat powrotów z UK to rządowa propaganda. Pół mojej rodziny tam mieszka i nikt nie chce słyszeć o powrocie. Morawieckiemu brakuje kasy na program gospodarczy więc szuka pieniędzy wszędzie m.in. u emigrantów. Media w Polsce nagłaśniają temat na zlecenie. A jakoś nikt nie rozpisuje się o niemal codziennych atakach na ciemnoskórych studentów w Białymstoku, ubliżaniu wyglądającym inaczej w Łodzi, Poznaniu czy Olsztynie.

    Pokaż odpowiedzi (1)