"Już eksportujemy Salmex m.in. do Austrii, Chorwacji, na Litwę, Białoruś, do Gruzji. Ok. 5-10% naszych przychodów pochodzi obecnie z eksportu i one rosną - rejestracje Salmeksu [za granicą] były w ostatnim półroczu. Mamy też podpisane umowy partnerskie na trzy największe rynki: Europę Zachodnią, Amerykę Północną i Chiny" - powiedział Wieczorek dziennikarzom podczas debiutu spółki na GPW.

Wyjaśnił, że w ramach partnerstwa dokonywana jest rejestracja leków, która pozwoli na ich dopuszczenie do sprzedaży.

"Pierwsze dwa duże rynki Europy Zachodniej powinny się otworzyć w II kw. przyszłego roku" - powiedział prezes.

Podkreślił, że rynki takie, jak Francja czy Niemcy mają wielkość rzędu 200 mln euro dla leku referencyjnego w porównaniu z 30 mln euro w Polsce i - choć jest marża dla partnerów, a ceny leków generycznych są niższe niż referencyjnych - to ciągle to duży biznes.

"Według naszych projekcji za 2-3 lata udział sprzedaży eksportowej będzie 2-3-krotnie większy od sprzedaży polskiej" - podsumował Wieczorek.

Celon Pharma jest zintegrowaną firmą biofarmaceutyczną zajmującą się badaniami, rozwojem, wytwarzaniem oraz sprzedażą produktów farmaceutycznych. Spółka dysponuje własnym laboratorium badawczo-­rozwojowym, dzięki czemu może rozwijać własne technologie farmaceutyczne wykorzystując posiadane zaplecze laboratoryjno­-sprzętowe. Spółka zadebiutowała dziś na rynku głównym GPW.

(ISBnews)