Z opublikowanej w Chinach Beżowej Księgi, czyli raportu o stanie krajowej gospodarki, wynika że ta druga największa gospodarka na świecie w IV kwartale zanotowała poprawę we wszystkich sektorach przemysłu.

Przychody, zyski, zatrudnienie i nakłady inwestycyjne - to wszystko poprawiło się wobec III kwartału, podczas gdy nowe zamówienia były stabilne - wynika z Beżowej Księgi przygotowanej przez CBB International, która zbiera informacje podobne do tych, jakie przedstawiane są w amerykańskiej Beżowej Księdze przez Fed.

"Wskaźniki wzrostu poprawiły się praktycznie we wszystkich sferach" - mówi Leland Miller, prezes CBB International i Derek Scissors, główny ekonomista CBB.

W Pekinie zebrali się tymczasem liderzy polityczni Chin, aby zaplanować strategię na następny rok.

Chińscy decydenci opowiadają się za ostrożną i neutralną polityką pieniężną i aktywną polityką fiskalną w przyszłym roku. Zobowiązali się oni też do zapobiegania i kontroli ryzyka finansowego w celu uniknięcia baniek.

Wracając jednak do cen miedzi, to 23 grudnia metal na LME wyceniany był po 5.469 USD za tonę, najniżej od 18 listopada, ale w tym kwartale wzrost cen miedzi wyniósł 15 proc.

W listopadzie metal zdrożał o 20 proc., najmocniej od kwietnia 2006 r.(PAP)