Wtorkowa sesja na GPW przyniosła znaczne wzrosty głównych indeksów. Wśród dużych spółek mocno wzrosła wycena PKO BP i Banku Pekao, które jednocześnie zanotowały największe obroty na rynku. Spadkami natomiast wyróżniło się LPP oraz koncerny paliwowe.

WIG 20 zakończył wtorkową sesją na 1,68-proc. plusie i poziomie 1.989,64 pkt. Znacznym wzrostem dzień zakończyły również WIG (+1,20 proc.) i WIG30 (+1,41 proc.). Na lekkim plusie znalazł się też mWIG 40 (+0,35 proc.).

Na zachodnich rynkach część giełd wróciła we wtorek do pracy po noworocznej przerwie. Dzień wolny wciąż mają natomiast Japończycy, do pracy wrócili m. in. Brytyjczycy i Amerykanie. W Europie podczas zamknięcia GPW brytyjski FTSE rósł o 0,67 proc., francuski CAC o 0,64 proc., a niemiecki DAX pozostawał bez zmian.

Obroty na GPW sięgnęły 951,3 mln zł, z czego 743,1 mln zł wygenerowały blue chipy. Największe obroty na całym rynku należały we wtorek do Banku Pekao (115,1 mln zł). Kurs banku wzrósł na zamknięciu o 3,33 proc.

Drugie największe obroty wygenerował PKO BP (prawie 104 mln zł). Kurs banku poszedł w górę o 5,59 proc., co było największym wzrostem wśród spółek z WIG 20. Notowania banku znalazły się we wtorek na najwyższym poziomie od ponad roku.

Duże obroty zanotował też KGHM (101 mln zł). Giełdowa wycena koncernu miedziowego wzrosła o 1,99 proc. W ciągu dnia miedź na giełdzie metali w Londynie zyskiwała o ponad 1,5 proc., jednak popołudniu notowania metalu zaczęły spadać.

Wśród blue chipów drugą sesję z rzędu mocno zniżkowały notowania LPP. Na zamknięciu kurs spółki spadł o 2,76 proc. do najniższego poziomu od połowy listopada. W poniedziałek popołudniu spółka poinformowała o jednorazowej transakcji hurtowej sprzedaży zapasów starych kolekcji. Dodała, że na skutek tego marża brutto na sprzedaży grudniowej obniży się do poziomu ok. 36 proc.

Zniżki wśród spółek z indeksu WIG 20 zanotowały też koncerny paliwowe. Kurs Lotosu spadł o 1,54 proc., a notowania PKN Orlen zakończyły sesję na 0,98-proc. minusie przy trzecich największych obrotach na rynku (102,2 mln zł).

W poniedziałek na swojej stronie internetowej grupa Lotos podała, że według jej szacunków modelowa marża rafineryjna spółki w grudniu 2016 roku wyniosła 6,96 USD/bbl wobec 8,59 USD/bbl w listopadzie 2016 r.

Z kolei we wtorek swoje szacunki na temat marży podał PKN Orlen. Modelowa marża rafineryjna spółki w grudniu 2016 roku spadła do 4,9 USD na baryłce z 6,2 USD w listopadzie. Rok wcześniej w grudniu marża wynosiła 4,8 USD na baryłce.

Na szerokim rynku o 2,17 proc. wzrósł kurs Giełdy Papierów Wartościowych. Według ustaleń gazety "Puls Biznesu" nowym prezesem GPW będzie Rafał Antczak, obecnie członek zarządu Deloitte Consulting. Do zmiany ma dojść na najbliższym walnym 4 stycznia.

Wśród średnich spółek mocno, o 10 proc., w dół poszły notowania spółki Wawel. Po poniedziałkowej sesji producent wyrobów cukierniczych poinformował w komunikacie, że w związku z rosnącym ryzykiem ograniczenia bądź przerwania współpracy z kluczowym partnerem handlowym zarząd spółki przewiduje możliwy spadek sprzedaży w ujęciu rdr w kolejnych kwartałach 2017 r.

Wzrósł z kolei kurs Trakcji (+0,21 proc.). We wtorek spółka podała, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na przejęcie przez nią udziałów w spółce Bahn Technik Wrocław, należących dotychczas do niemieckiej firmy Leonard Weiss. Tym samym Trakcja stanie się jedynym właścicielem spółki. (PAP)

>>> Polecamy: Nowe rozdanie w spółkach SP. Te resorty będą nadzorowały KGHM oraz Azoty