Ekspert: w najbliższych miesiącach sytuacja na Donbasie nie zmieni się (wideo)

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
14 stycznia 2017, 07:30
Nie należy w najbliższych miesiącach spodziewać się zasadniczych zmian sytuacji na Donbasie – mówi PAP dr Piotr Bajor z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje, że Rosja zaangażowana militarnie na Bliskim Wschodzie, nie będzie chciała eskalować konfliktu.

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/14756/

"W dającej się przewidzieć perspektywie nie dojdzie do istotnej zmiany i postępów w zakresie pokojowego uregulowania konfliktu zbrojnego we wschodnich obwodach Ukrainy; i w dalszym ciągu będziemy świadkami tlącego się konfliktu o niskiej intensywności, z czasowym zaostrzeniem walk i ofiar wśród żołnierzy oraz ludności cywilnej" – mówi dr Piotr Bajor.

Jak zaznacza, porozumienie mińskie, przyjęte w lutym 2015 r. w ramach rozmów formatu normandzkiego, jest martwe i praktycznie żadne z jego kluczowych postanowień nie zostało zrealizowane.

"Ukraina i Rosja oskarżają się wzajemnie o sabotowanie tego procesu i brak wypełniania poszczególnych punktów dokumentu. Rosja odrzuca takie zarzuty pod swoim adresem, twierdząc, że nie jest stroną porozumienia pokojowego, a wyłącznie państwem świadczącym misję dobrych usług pomiędzy stronami konfliktu, za które niezmiennie uznaje władze w Kijowie i zbuntowane, wschodnie obwody państwa ukraińskiego" – tłumaczy ekspert z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.

Jak dodaje, ostatnie spotkanie formatu normandzkiego, do którego doszło w październiku w Berlinie, potwierdziło rozbieżności pomiędzy stronami. Politycy nie podjęli wówczas żadnych konkretnych decyzji, podkreślając wyłącznie potrzebę wdrożenia wcześniejszych ustaleń z Mińska.

Zdaniem eksperta Federacja Rosyjska, która jest zaangażowana militarnie na Bliskim Wschodzie, nie będzie zainteresowana eskalacją konfliktu i prowadzeniem operacji na kolejnym froncie. "Rosja w najbliższym czasie będzie podejmować działania skierowane na zniesienie sankcji ze strony Unii Europejskiej, więc możemy być świadkami elastycznej polityki skierowanej na podkreślanie możliwości kompromisu i współpracy w zakresie zwalczania najważniejszych problemów międzynarodowych" – ocenia dr Bajor. (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj