Produkty te wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu: petrochemicznym, spożywczym, stoczniowym, a także w energetyce i budownictwie.

Jak podała w piątkowym komunikacie Komisja Europejska, jej dochodzenie potwierdziło, że importowane z Chin i Tajwanu spawane doczołowo łączniki rur i przewody rurowe ze stali nierdzewnej były do tej pory sprzedawane w Europie po cenach dumpingowych.

Aby pomóc europejskim producentom, Bruksela zdecydowała się na nałożenie ceł, które mają wynosić w przypadku Chin od 30,7 proc. do 64,9 proc, a w przypadku Tajwanu od 5,1 proc. do 21,1 proc.

Jak wynika z rozporządzenia w tej sprawie, śledztwo KE zostało wszczęte w 2015 roku w wyniku skargi jednego ze stowarzyszeń producenckich. Obecnie w UE obowiązują środki antydumpingowe i antysubsydyjne dotyczące importu 39 produktów stalowych, w tym 17 z Chin.

Unijne hutnictwo przeżywa trudności w związku z zalewaniem europejskiego rynku subsydiowaną stalą z Państwa Środka. KE przedstawiła w 2013 roku propozycje reformy instrumentów ochrony handlu, która umożliwiłaby UE nakładanie wyższych ceł na subsydiowane towary, ale państwa członkowskie nie mogły uzgodnić wspólnego stanowiska w tej sprawie. W grudniu 2016 roku doszło jednak do przełomu, co daje producentom nadzieję, że w najbliższych miesiącach UE zakończy prace legislacyjne.

>>> Czytaj też: Węgry rozpoczęły rok z niższymi podatkami i mniejszymi długami