Dyrektor departamentu politycznego w resorcie spraw zagranicznych Andreas Michelis spotkał się w tej sprawie we wtorek w siedzibie niemieckiego MSZ z przedstawicielem ambasady USA pełniącym obowiązki szefa placówki. W poniedziałek sekretarz stanu w niemieckim MSZ Markus Ederer przeprowadził rozmowę telefoniczną z tymczasowym szefem Departamentu Stanu USA.

Obaj niemieccy dyplomaci wyrazili negatywne stanowisko rządu Niemiec wobec nowych przepisów dotyczących wjazdu do USA i poprosili o pilne rozstrzygnięcie otwartych kwestii dotyczących osób o podwójnym obywatelstwie w sposób korzystny (dla strony niemieckiej)" - powiedziało agencji dpa źródło w MSZ w Berlinie.

Obecnie konsulaty USA na terenie Niemiec nie wydają wiz obywatelom Niemiec mającym dodatkowo paszport takich krajów jak Iran czy Syria.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w minionych dniach kilkakrotnie krytykowała decyzję Trumpa. W poniedziałek oświadczyła, że dekret jest sprzeczny z ideą międzynarodowej pomocy dla uchodźców. We wtorek podczas wizyty w Szwecji potwierdziła krytyczną, ocenę zaznaczając, że walka z terroryzmem nie może stanowić uzasadnienia dla polityki wymierzonej w całe kraje lub wszystkich wyznawców określonej religii.

Z Berlina Jacek Lepiarz