mBank oczekuje dalszego stopniowego wzrostu marży odsetkowej w 2017 r.Warszawa, 08.02.2017 (ISBnews) - mBank spodziewa się w tym roku dalszego stopniowego wzrostu marży odsetkowej, podała instytucja.

Perspektywy dla mBanku na 2017 r. to "dalszy stopniowy wzrost marży odsetkowej wynikający ze zmieniającej się struktury portfela kredytowego", podała instytucja w prezentacji wynikowej.

W 2016 r. wynik odsetkowy Grupy mBanku wzrósł o 13% r/r do 2 833 mln zł, zaś marża odsetkowa - o 17 pb do 2,3%. Marża odsetkowa z wyłączeniem portfela kredytów w CHF wyniosła 2,65% w 2016 r. wobec 2,48% rok wcześniej.

Stopniowe odbicie marży kredytowej w ub.r. było możliwe dzięki rosnącemu udziałowi bardziej dochodowych produktów i malejącemu wolumenowi walutowych kredytów hipotecznych, wyjaśnił bank.

Jednocześnie mBank widzi "ograniczoną przestrzeń do redukcji kosztów finansowania". Koszty zależne od banku pozostaną pod kontrolą, jednakże wpłynie na nie "wyższa składka do BFG wynikająca z nowych regulacji dotyczących systemu gwarantowania depozytów". Ponadto instytucja spodziewa się wzrostu amortyzacji z powodu kontynuacji inwestycji w IT.

mBank podał też w prezentacji, że dostrzega ryzyko niewielkiego wzrostu odpisów na kredyty ze względu na zmieniającą się strukturę portfela kredytowego.

W 2016 r. odpisy netto wyniosły -365,4 mln zł wobec 421,2 mln zł rok wcześniej.

mBank (dawniej BRE Bank) należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Strategicznym akcjonariuszem mBanku jest niemiecki Commerzbank. Bank jest notowany na GPW od 1992 roku. Aktywa razem banku wyniosły 133,74 mld zł na koniec 2016 r.

(ISBnews)