Zlekceważenie przez Pjongjang żądań zawartych w rezolucjach RB ONZ "nie może nie wywołać ubolewania i zaniepokojenia" - oznajmiło rosyjskie MSZ.

Podkreśliło ono, że uregulowanie problemów na Półwyspie Koreańskim, w tym kwestii nuklearnej, jest możliwe jedynie na drodze dyplomatycznej i politycznej. "Droga do pokoju i stabilności w regionie leży w nurcie rezygnacji z konfrontacji" - czytamy w oświadczeniu.

"W obecnych warunkach wzywamy wszystkie zainteresowane strony, by okazały zimną krew i wstrzymały się od działań prowadzących do dalszej eskalacji napięcia" - przekazało MSZ Rosji.

Korea Północna przeprowadziła w niedzielę rano (czasu lokalnego) próbę rakietową, która według niej zakończyła się sukcesem. Pocisk balistyczny średniego zasięgu typu Pukguksong-2 wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego z bazy lotniczej Bangjon znajdującej się w prowincji Pjongan, na zachodzie kraju.

W reakcji na działania Korei Północnej USA, Japonia i Korea Południowa zażądały zwołania pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Próbę rakietową Pjongjangu skrytykował też Pekin. Rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang oświadczył w poniedziałek, że Chiny sprzeciwiają się testom rakietowym Korei Płn. Podkreślił, że są one pogwałceniem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)