Największym eksporterem broni na świecie są Stany Zjednoczone. Mają w rękach aż 33 proc. światowego handlu. Na drugim miejscu jest Rosja, a trzecim dostawcą na świecie są Chiny – wynika z raportu SIPRI, o którym pisze CNN Money.

Stany Zjednoczone eksportują bardzo drogą i zaawansowaną technologicznie broń, w tym strategiczne systemu uzbrojenia, takie jak rakiety i systemy ostrzegania. Stąd m.in tak ogromne wartości ich eksportu.

Amerykańską broń kupuje większość krajów na świecie. Analitycy doliczyli się około 100 państw, które zdecydowały się na nabycie broni z USA. Prawie połowa eksportu ze Stanów trafia jednak na Bliski Wschód. Głównymi odbiorcami są Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Turcja.

>>> Czytaj też: Polacy, do broni! Strzelnica jak orlik - ma być w każdej gminie

Wojna w Syrii, konflikt z ISIS i napięta sytuacja w Iranie gwarantują, że popyt w tym regionie nie będzie spadał.

Import broni przez kraje Bliskiego Wschodu w ciągu ostatnich 5 lat wzrósł o 86 proc. w porównaniu do poprzednich lat. Najwięcej kupowały Arabia Saudyjska – wzrost o 212 proc. i Katar – 245 proc.

Popyt jest kształtowany w dużym stopniu przez ceny ropy – obecnie niskie notowania surowca nie sprzyjają zakupom uzbrojenia.

>>> Polecamy: Włosi emigrują za pracą do Albanii