W chilijskiej kopalni miedzi Escondida od kilkunastu dni trwa protest załogi. Przedstawiciele związków zawodowych w Escondida, którzy reprezentują 2.500 strajkujących robotników z tej kopalni, spotkali się w poniedziałek z władzami BHP Billiton, ale na razie nie ma rozwiązania konfliktu. Kolejne "podejście" do rozwiązania sporu planowane jest pod koniec tego tygodnia.

Analitycy oceniają, że nawet jeśli zostanie osiągnięte porozumienie władz BHP i strajkujących robotników z Escondida, to produkcja miedzi nie wróci od razu do wcześniejszych poziomów. Związki zawodowe kopalni wskazują, że wznowienie dostaw miedzi z Escondida może zająć nawet 2 tygodnie.

W tej samej kopalni 11 lat temu trwał 25-dniowy strajk. Po jego zakończeniu produkcja miedzi w Escondida "wracała do normy" przez miesiąc.

Na poziom cen miedzi mają obecnie wpływ również informacje docierające na rynki z Indonezji. Firma Freeport-McMoRan Inc. zapowiadała, że wstrzyma produkcję miedzi w swojej kopalni Grasberg w Indonezji. To druga największa kopalnia miedzi na świecie, po Escondida.

Szefowie Freeport-McMoRan prowadzą rozmowy z władzami Indonezji na temat pozwoleń dla tej firmy dotyczących produkcji.(PAP)