Vistal rekomenduje niewypłacanie dywidendy, ale ma wrócić do niej w przyszłości


Warszawa, 03.04.2017 (ISBnews) - Vistal Gdynia rekomenduje niewypłacanie dywidendy za ub.r. w związku z koniecznością zaangażowania kapitału w działalność inwestycyjną, ale strategia spółki zakłada budowę trwałego potencjału dywidendowego, poinformował prezes Ryszard Matyka.
"Zarekomendujemy niewypłacanie dywidendy w tym roku. Potrzebujemy środków na dokończenie ostatnich zamierzeń inwestycyjnych i redukcję długu" - powiedział Matyka na spotkaniu z dziennikarzami.
W ub.r. spółka wypłaciła dywidendę w wysokości 40 gr na akcję. W tym roku zarząd widzi potrzebę relatywnie wysokiego zaangażowania własnego kapitału w finansowanie, w tym w zakończenie programu inwestycyjnego, szacowane na 10 mln zł.
"Strategia zakłada dążenie do budowy trwałego potencjału dywidendowego w nowych warunkach rynkowych poprzez redukcję długu i wzrost rentowności" - dodał prezes Vistalu.
Według przedstawicieli zarządu Vistalu, marże na krajowych kontraktach infrastrukturalnych mogą zacząć rosnąć od 2018 roku. Jednocześnie władze podejmą działania optymalizujące funkcjonowanie, w tym dostosowanie produkcji do sytuacji rynkowej, czy lepsze wykorzystanie posiadanego majątku i koncentracja na generalnym wykonawstwie.
Zarząd Vistalu podkreślił, że dysponuje finansowaniem celowym na kontrakty, a banki angażują się we współpracę z grupą w tym względzie.
"Nie rozważamy specjalnych działań w kwestii finansowania, ale scenariusze mogą być rożne. Na dzień dzisiejszy nie prowadzimy rozmów" - skomentował prezes pytanie o ewentualne rozważenie emisji obligacji.
Vistal Gdynia - spółka dominująca grupy Vistal - to producent konstrukcji stalowych, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w styczniu 2014 r. Grupa działa w segmentach offshore, infrastrukturalnym, marine, infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki.
(ISBnews)