Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,06 proc. do 20.650,21 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,16 proc. i wyniósł 2.358,84 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół o 0,29 proc. i wyniósł 5.894,68 pkt.

W ujęciu sektorowym najgorzej radziły sobie spółki surowcowe. Indeks DJI w dół najmocniej ciągnął DuPont i Goldman Sachs.

Ponad 7 proc. zwyżkowały walory Tesli. Producent aut elektrycznych dostarczył klientom w I kw. 2017 r. ponad 25 tys. sztuk, a oczekiwano ponad 1 tys. mniej. Akcje Tesli były w poniedziałek najdroższe w historii, a wycena giełdowa spółki przekroczyła wycenę Forda.

Po danych o miesięcznej sprzedaży aut niemal 2 proc. spadały akcje Forda, a ponad 3 proc. zniżkowały walory General Motors. Rynek oczekiwał, iż Ford sprzeda w marcu o 5,9 proc. mniej aut rdr, a GM o 7 proc. więcej rdr. Tymczasem sprzedaż Forda spadła rdr o 7,2 proc., a GM wzrosła o 1,6 proc.

Rynki czekają w tym tygodniu również na protokół z marcowego posiedzenia Fed, który zostanie upubliczniony w środę wieczorem. Rynki będą szukać w dokumencie sygnałów o kolejnej dacie podwyżki stóp procentowych. Szczególna uwaga zwrócona będzie na kwestię sumy bilansowej Fed.

Patrick Harker, prezes Fed w Filadelfii ocenił w poniedziałek, że Fed powinien podnieść w tym roku stopy jeszcze dwa razy. Na takie tempo zacieśniania polityki pieniężnej wskazywała mediana prognoz członków Fed opublikowana po marcowym posiedzeniu, na którym Rezerwa Federalna podniosła stopy proc.

W czwartek do Stanów Zjednoczonych z dwudniową wizytą przybywa prezydent Chin Xi Jinping. Donald Trump podejmie gościa w swojej posiadłości Mar-A-Lago na Florydzie. Wśród gospodarczych punktów spotkania, Trump zamierza poruszyć kwestię deficytu w handlu USA z Chinami. Niewykluczone są również rozmowy o polityce kursowej (Trump i jego administracja wielokrotnie oskarżali Pekin o celowe zaniżanie wartości juana). Będzie to pierwsze spotkanie obu przywódców.

Na rynku walutowym dolar osłabia się do euro o 0,2 proc., a do jena o 0,5 proc.

Po południu rynki zaskoczyła nieoczekiwana obniżka ratingu RPA przez agencję Fitch. Obecnie rating RPA to "BB+", o jeden poziom poniżej inwestycyjnego. Powodem obniżki jest napięta sytuacja polityczna w kraju, która w ocenie agencji może przełożyć się na sytuację gospodarczą.

W reakcji na decyzję Fitch kurs USD/ZAR wzrósł do 13,7, najwyżej od stycznia 2016 r.

Ceny ropy lekko zniżkują. Baryłka WTI tanieje o 0,6 proc. do 50,3 dolara, a Brent idzie w dół o 0,7 proc. do 53,2 dolara.

W Europie na zamknięciu indeks Euro Stoxx 50 spadł o 0,8 proc., niemiecki DAX poszedł w dół o 0,5 proc., brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,6 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,7 proc.

Poniedziałek przyniósł kolejne dane, wskazujące na poprawę koniunktury w strefie euro. Stopa bezrobocia w eurolandzie spadła do poziomu niewidzianego od niemal 8 lat, a końcowe wyliczenia indeksów PMI potwierdziły wzrost aktywności w gospodarkach poszczególnych państw.

Na tle dobrych danych w Europie wyróżnia się jednak wciąż niska inflacja. W piątek Eurostat podał, że w eurolandzie ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 1,5 proc. rdr, po tym jak w lutym po raz pierwszy przekroczyła cel inflacyjny EBC (blisko, ale poniżej 2 proc.). Inflacja bazowa okazała się z kolei najniższa od 2 lat.

AGENCJA S&P ŚCIĘŁA RATING RPA DO POZIOMU ŚMIECIOWEGO

Agencja S&P Global Ratings obniżyła w poniedziałek, poza zaplanowanym harmonogramem przeglądu ratingu, po południu rating Republiki Południowej Afryki poniżej poziomu inwestycyjnego do "BB+" z "BBB-" (najniższy poziom inwestycyjny). Perspektywa ratingu jest negatywna.

Powodem odstępstwa od regularnych dat przeglądu jest, w ocenie S&P, podwyższona niepewność polityczna oraz instytucjonalna, wynikająca z ostatnich zmian kierownictwa państwa.

Zdaniem S&P, niedawna dymisja ministra finansów stawia pod znakiem zapytania ciągłość polityki resortu, co zwiększyło prawdopodobieństwo negatywnego wpływu tej sytuacji na wzrost gospodarczy i sytuację fiskalną.

Kolejny przegląd ratingu RPA przez S&P nastąpi 2 czerwca.

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI W PRZEMYŚLE USA ISM W III W DÓŁ, DO 57,2 PKT. Z 57,7 PKT.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w marcu spadł do 57,2 pkt. z 57,7 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 57,2 pkt.

Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

RYNEK MUSI PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA WYŻSZE STOPY PROC. - COEURE, EBC

"Oczywistym jest, że sektor finansowy, inni gracze w gospodarce, a w szczególności rządy muszą przygotować się na wyższe stopy procentowe" - powiedział w poniedziałek Benoit Coeure, członek zarządu EBC, jak podaje Reuters.

"Mam nadzieję, że rządy państw ze strefy euro wiedzą, że stopy procentowe nie pozostaną na obecnych poziomach" - dodał.

W ocenie ekonomisty, stopa depozytowa EBC nie powinna zbyt długo pozostać ujemna, gdyż negatywnie wpływa to na sytuację banków.

POLITYKA MONETARNA EBC POZOSTAJE WŁAŚCIWA - PRAET, EBC

"(...) to jasne, że ton komunikacji EBC uległ zmianie - jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni co do perspektyw dla gospodarki. Nasze nastawienie do polityki monetarnej pozostaje właściwe" - powiedział Praet w poniedziałkowym wywiadzie dla hiszpańskiego Expansión.

Dodał jednak, odnosząc się do forward guidance EBC, który zakłada możliwość dalszego obniżenia stóp procentowych, że obecnie "znacząco zmalały szanse, iż będziemy musieli zwiększyć akomodację, by wypełnić cele".

Od kwietnia EBC będzie skupować z rynku miesięcznie aktywa warte 60 mld euro, a nie 80 mld euro, jak do tej pory. Praet w poniedziałek podkreślił, iż zmiana ta nie sygnalizuje rozpoczęcia stopniowej redukcji skali QE (taperingu).

"Uznaliśmy, że nasza obecność na rynku zapewni bardziej trwałą transmisję stymulacji (do gospodarki - PAP)" - powiedział.

W odpowiedzi na pytanie, czy EBC wygrał walkę z deflacją, Praet powiedział: "Tak. Od kryzysu kilkukrotnie mieliśmy poważne obawy co do ryzyka deflacyjnego w strefie euro, jednak teraz mogę powiedzieć, że ono zniknęło".

Praet ponownie podkreślił, iż bazowa dynamika cen w strefie euro pozostaje na niskim poziomie.

BEZROBOCIE W EUROLANDZIE NAJNIŻSZE OD 8 LAT

Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 9,5 proc., wobec 9,6 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,5 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,0 proc., wobec 8,1 proc. w poprzednim miesiącu. Najwyższa była w Hiszpanii: 18,0 proc., najniższa w Niemczech: 3,9 proc. (PAP Biznes)