Na giełdzie metali w Szanghaju miedź jednak straciła w piątek 0,1 proc.

Na rynkach metali sentyment poprawił się w reakcji na zapowiadaną przez prezydenta Chin Xi Jinpinga budowę niedaleko Pekinu specjalnej strefy ekonomicznej, która pomoże scalić teren stolicy z miastem Tianjin (Tiencin) i pozostałą częścią prowincji Hebei w gigantyczne megalopolis z ponad 130 mln mieszkańców.

Agencja Xinhua podała, że prezydent Xi zamierza stworzyć nową strefę na północy kraju, która miałaby konkurować z tymi na południu Chin, czyli Shenzhen (Szenczen) i Pudong w Szanghaju.

Nowy teren SSE o nazwie Xiongan ma się znaleźć w odległości 160 km na południe od Pekinu. Strefa ekonomiczna Xiongan, pierwotnie planowana na powierzchni 100 km kwadratowych, została ostatecznie poszerzona do obszaru 2 tys. km kwadratowych.

Traderzy z rynków metali są "byczo" nastawieni co do notowań metali licząc na poprawę popytu w Chinach.

Notowania miedzi wspierają też informacje o spadku zapasów metalu - zapasy miedzi monitorowane przez giełdę metali LME w Londynie spadły w czwartek do 270.550 ton, najniżej od co najmniej miesiąca.

Na dodatek może dojść do strajku w peruwiańskiej kopalni miedzi Southern Copper - od 12 kwietnia, co wpłynie zapewne na zakłócenia w dostawach metalu z tego miejsca.

W czwartek miedź na LME staniała o 37 USD do 5.858,00 USD za tonę.

W tym tygodniu metal, jak na razie, zyskał na LME 0,8 proc.

13 lutego miedź na LME była wyceniana najwyżej w tym roku - po 6.106,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ osz/