Rio Tinto Group podała w swoim raporcie, że w I kwartale jej produkcja miedzi była poniżej prognoz. Na dodatek ten drugi najwiekszy na świecie koncern wydobywczy, obniżył swoje cele produkcji na cały rok, aż o 25 procent, z powodu zakłóceń w dostawach miedzi z dwóch kopalni.

Produkcja miedzi w Rio Tinto spadła w ciągu 3 pierwszych miesięcy 2017 r. o 37 procent do 84.200 ton w ujęciu rok do roku - podał koncern w czwartkowym raporcie. Analitycy spodziewali się zaś, że produkcja miedzi przez tę spółkę wyniesie w I kwartale 123.000 ton.

Na słabsze wyniki Rio Tinto wpłynęły zakłócenia w dwóch największych na świecie kopalniach miedzi - w Escondida, w Chile, i Grasberg - w Indonezji.

Rio ma 30 procent udziałów w Escondida, gdzie niedawno zakończył się trwający 6 tygodni protest pracowników. Koncern posiada też swoje udziały w kopalni Grasberg, gdzie ma trudności z eksportem miedzi z powodu ograniczeń wprowadzonych przez indonezyjski rząd.

W środę miedź na LME staniała o 16 USD, czyli 0,3 proc., do 5.556,00 USD za tonę. W trakcie środowego handlu metal zyskiwał jednak nawet 1,9 proc.