Grupa Azoty chce wybrać model inwestycji w zgazowanie węgla w tym rokuWarszawa, 20.04.2017 (ISBnews) - Grupa Azoty zakłada, że badania nad modelem biznesowym i technologią instalacji zgazowania węgla potrwają w II i II kw. br., a w IV będzie on gotowy, poinformował prezes Wojciech Wardacki.

"W II-III kwartale będziemy wykonywali badania i prefit inwestycji. W IV kw tego roku model powinien być gotowy" - powiedział Wardacki dziennikarzom.

Czas realizacji samej inwestycji to od 2019 r., tak by od 2021 r. mogła już pracować.

Wcześniej podczas konferencji prasowej prezes wskazał, że Grupa Azoty rozważy pozyskiwanie dwóch możliwych produktów z gazu syntetycznego z instalacji - metanolu lub amoniaku.

Grupa Azoty i Tauron biorą także pod uwagę udział innych partnerów w inwestycji, jednak rozmowy w tej sprawie nie są jeszcze prowadzone. Wskazał na takie instytucje, jak np. PFR i NFOŚiGW.

"Mogą to być różni partnerzy, także finansowi" - powiedział prezes.

Wcześniej dziś Tauron i Grupa Azoty podpisały list intencyjny określający ogólne zasady dotyczące rozpoczęcia współpracy nakierowanej na realizację projektu zgazowania węgla. Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział dziś, że ma nadzieję, iż instalacja ruszy w 2021-2022 r., zaś 2 lata później może pojawi się opcja produkcji energii elektrycznej dzięki tej technologii.

Koncepcja zakłada wykorzystanie krajowego węgla kamiennego wydobywanego przez Tauron do wytwarzania przez Grupę Azoty m.in. produktów chemicznych, takich jak metanol czy amoniak. Podpisanym dokumentem Grupa Azoty inicjuje wejście w nowy segment produkcji chemikaliów dotychczas w całości importowanych (metanol) lub produkowanych na bazie sprowadzanego gazu ziemnego (amoniak).

Spółki wyraziły również wolę podpisania dalszych umów, w tym umów związanych z utworzeniem wspólnej spółki celowej. Szacowana wartość projektu wynosić będzie 400-600 mln euro, w zależności od wybranej wersji technologicznej. Miejscem planowanej inwestycji będzie Kędzierzyn Koźle.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

(ISBnews)