Orange rozwija współpracę z Deutsche Telekom nad sztuczną inteligencją. Ich wspólnym dzieckiem jest Djingo, asystent głosowy, który już dziś wysyła SMS-y, bawi się w DJ i włącza telewizor dla swojego właściciela. Zanim Djingo nauczy się mówić po polsku jeszcze sporo czasu upłynie.

Nad rozwojem własnego asystenta głosowego Orange pracuje razem z niemieckim właścicielem T-Mobile. Chodzi nie tylko o budowę zaawansowanej technologii, która pozwoli inteligentnemu głośnikowi wypełniać polecenia domowników, ale też stworzenie całego ekosystemu.

Platforma ma być bowiem otwarta dla różnych deweloperów, tak by zestaw usług, jakie oferuje nie ograniczał się do usług Orange, ale by był jak największy. Już dziś Djingo potrafi wysyłać SMS-y czy Twitty, podyktowane przez właścicieli, a także obsługiwać domowe urządzenia, jak telewizor. Docelowo liczba „umiejętności” tego inteligentnego głośnika ma być jeszcze większa. Przedstawiciele Orange przyznają, że w ich zakres wejdą najprawdopodobniej także usługi e-commerce. A to oznacza, że Djingo sprawdzi na naszą prośbę nie tylko prognozę pogody i repertuar kin ale jeszcze kupi bilety na seans i parasolkę na wypadek deszczu.

Reklama

Głośnik Djingo po raz pierwszy pokazano w Paryżu w czasie dorocznej konferencji, na której Orange prezentuje strategiczne kierunki rozwoju firmy na najbliższy rok. Asystent ma być konkurencją dla podobnych produktów informatycznych gigantów zza Oceanu - Alexy od Amazona czy asystentki „zamkniętej w głośniku” Google’a. O Alexie głośno było kilka miesięcy temu, kiedy to głośnik był „świadkiem” zabójstwa swoich właścicieli w USA. Odgłosy z miejsca zbrodni zostały nagrane i przekazane policji.

Jako pierwsi z umiejętności Djingo skorzystają Francuzi. Djingo będzie tam dostępne na początku przyszłego roku.

Kiedy asystent nauczy się mówić po polsku? - Chcemy bardzo szybko wejść na wszystkie nasze rynki, zwłaszcza europejskie - przyznał Gervais Pellissier, członek zarządu Orange odpowiedzialny za region europejski. Ale zaraz dodał, że kluczowy w tym przypadku jest skuteczny system rozpoznawania głosów w różnych językach. - Jeśli chcemy stawić czoła konkurencji musimy rozpoznawać dany język lepiej niż oni – mówił Pellissier.

Z resztą Polska będzie musiała poczekać także na inne nowoczesne rozwiązania od telekomunikacyjnego giganta z Francji. Pellissier tłumaczył dziennikarzom, że priorytetem dla naszego kraju jest na razie rozbudowa sieci światłowodowej. - Podstawą jest szybka łączność, dlatego stawimy na budowę infrastruktury. Dziś to jest plan krótkoterminowy dla Polski. Dopiero kolejnym krokiem będą inwestycje w wirtualizację - dodawał wiceprezes. Orange planuje w Polsce wydać do 2018 roku 2,2 mld złotych na budowę światłowodów. Z uwagi na inwestycje oraz sytuację finansową spółki, która zakończyła 2016 rok z dużą stratą (1,76 mld zł) i konieczność zapłaty ok. 600 mln zł kary nałożonej na telekom przez Komisję Europejską, w tym roku po raz pierwszy od dawna zrezygnowano z wypłacania dywidendy.

Wirtualizacja to słowo klucz, które łączy większość nowinek zaprezentowanych przez Orange w Paryżu. Telekom już teraz testuje w Rumunii możliwości sieciowego dekodera.
- Era dekoderów, modemów czy routerów jakie znamy do tej pory się powoli kończy. Większość usług zostanie przeniesiona do chmury - mówił Stephane Richard, prezes grupy Orange. Wirtualizacja pozwoli klientom nagrywać dowolne programy na serwerach Orange i odtwarzać je także poza domem, na przykład na smartfonie.

Kolejną nowinką, jaką pokazano dziennikarzom był „live button”, czyli urządzenie niewielkich rozmiarów, które można dowolnie zaprogramować. Kliknięciem w guzik wyłączymy światło, albo poinformujemy pracodawcę, że spóźnimy się do pracy. W ten sam sposób można też zaprogramować choćby wzywanie pogotowia. Co ważne „live button” to urządzenie GSM, więc aby działało, nie potrzebuje być podłączone do internetu.

Orange zapowiedział też uruchomienie Orange Bank ze 140 placówkami we Francji. Banku ruszy od lipca, telekom liczy, na 2 mln klientów i 400 mln euro przychodów z usług finansowych na wszystkich rynkach. Zmiany zasad funkcjonowania Orange Finanse w Polsce nie zapowiedziano.