Dow Jones Industrial spadł na zamknięciu o 0,07 proc. do 21.359,90 pkt.

S&P 500 zniżkował o 0,22 proc. do 2.432,46 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,47 proc. do 6.165,50 pkt.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu Dow najmocniej tracił Goldman Sachs.

Taniały spółki technologiczne - wśród nich Apple, Alphabet (dla którego rekomendację obniżyli analitycy Canaccord Genuity), Facebook, Netflix, AMD i Lam Research. Nadal jednak ten sektor należy do najmocniejszych, od początku roku zyskał około 18 proc.

Akcje spółki Selecta Biosciences Inc. i Axovant Sciencies Ltd. zniżkowały ponad 5 proc. To mocne spadki biorąc pod uwagę, że cały sektor biotechnologiczny na Nasdaq spadał o 0,6 proc.

Avid Technology Inc. zyskiwał 6 proc., najmocniej od 25 kwietnia.

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła w środę główną stopę procentową do 1,00-1,25 proc. z 0,75-1,00 proc. To już druga podwyżka stóp procentowych w USA w tym roku i trzecia w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Szefowa Fed Janet Yellen ceniła, że gospodarka USA "ma się dobrze", "wykazuje odporność", a rynek pracy jest "silny", co stwarza warunki do wzrostu inflacji.

Traderzy wyceniają teraz na mniej niż 50 procent szanse kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA do czerwca 2018 roku.

Fed przedstawił plan normalizacji sumy bilansowej. Ustalono miesięczny limit sumy zapadających treasuries, z których przychody nie będą mogły zostać reinwestowane w bilans na 6 mld USD miesięczne. Limit ten ma być zwiększany co trzy miesiące o 6 mld USD na przestrzeni 12 miesięcy, aż do 30 mld USD miesięcznie.

Steve Stanley, główny ekonomista Amherst Pierpont, ocenia, że Fed ogłosi "zwijanie" swojego portfolio już podczas posiedzenia w lipcu. Większość ekspertów uważa jednak, że program redukcji rozpocznie się we wrześniu.

Inwestorów zaniepokoiła informacja, że specjalny prokurator Robert Mueller rozszerzył swoje dochodzenie, by wyjaśnić, czy prezydent Donald Trump wywierał wpływ na wymiar sprawiedliwości ws. kontaktów jego otoczenia z przedstawicielami Rosji. Chodzi o możliwe utrudnianie pracy wymiaru sprawiedliwości przez Donalda Trumpa.

Mueller chce przesłuchać dyrektora Wywiadu Narodowego (NI) USA Dana Coatsa oraz dyrektora Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Mike'a Rogersa - podają źródła.

W czwartek nastąpił wysyp danych makroekonomicznych z amerykańskiej gospodarki.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 8 tys. do 237 tys. z 245 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 241 tys.

Indeks aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork wzrósł w czerwcu do 19,8 pkt. z minus 1,0 pkt. w poprzednim miesiącu - podała z kolei nowojorska Rezerwa Federalna (Central Bank of New York). Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie do 5,0 pkt. Wartość indeksu aktywności wytwórczej powyżej zera wskazuje na rozwój w tym sektorze.

Indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed wyniósł zaś w czerwcu 27,6 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 24,9 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł jednak aż 38,8 pkt.

Produkcja przemysłowa w USA w maju pozostała bez zmian mdm. Analitycy spodziewali się tymczasem wzrostu wskaźnika o 0,2 proc. mdm. W kwietniu wskaźnik wzrósł o 1,1 proc. mdm, po korekcie z +1,0 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w maju 76,6 proc. Tutaj analitycy oczekiwali wyniku 76,8 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych wyniosło 76,7 proc.

Z kolei indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych, przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB), wyniósł w czerwcu 67 pkt. – poinformowała NAHB. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 70 punktów.

W Europie na zamknięciu niemiecki DAX poszedł w dół o 0,89 proc., brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,74 proc., a francuski CAC 40 stracił 0,50 proc.

INNE BANKI CENTRALNE POWŚCIĄGLIWE

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc. - podał bank w czwartek.

Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal -1,25 proc. do -0,25 proc. Analitycy oceniali, że bank nie zmieni stóp procentowych.

Bank ponownie zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli wystąpi taka konieczność. Dodał, że kurs franka nadal jest "znacząco zawyżony".

Bank Anglii (BoE) również utrzymał stopy procentowe bez zmian - poinformował bank w komunikacie po posiedzeniu w czwartek.

Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi nadal 0,25 proc. Decyzję podjęto stosunkiem głosów 5 do 3 - za podwyżką byli Forbes, Saunders i McCafferty.

Bank obniżył stopę repo o 25 pkt. bazowych podczas posiedzenia BoE w VIII 2016 r. Wcześniej - na poziomie 0,50 proc. - była od maja 2009 r.

Analitycy oczekiwali, że bank w czwartek pozostawi stopy procentowe bez zmian.

Bank utrzymał target zakupu aktywów - na poziomie 435 mld funtów. BoE podwyższył go w sierpniu 2016 r. z 375 mld funtów.

Analitycy spodziewali się, że target ten pozostanie bez zmian - na poziomie 435 mld funtów.

W czwartek rozpoczęło się 2-dniowe posiedzenie Banku Japonii - decyzja w piątek.

ROPA TANIA JAK W LISTOPADZIE

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają wprawdzie o 7 centów, ale za to w środę spadły aż o 1,73 USD po danych o wzroście zapasów benzyny w USA. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,66 USD - najniżej od połowy listopada 2016 roku.

Inwestorów zaniepokoiła informacja podana przez Departament Energii USA (DoE), że zapasy benzyny w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 2,1 mln baryłek, czyli o 0,9 proc., do 242,44 mln baryłek.

To już drugi z kolei tydzień wzrostu zapasów benzyny. Tymczasem o tej porze - gdy rozpoczyna się sezon wakacyjnych wyjazdów w USA - zapasy benzyny powinny się zmniejszać. (PAP Biznes)