Seminarium poświęcone możliwościom, jakie daje polskim przedsiębiorstwom współpraca z państwami Sojuszu Pacyfiku zorganizowały Krajowa Izba Gospodarcza i Departament Ameryki MSZ.

"Przywiązanie do wartości zachodnich sprawiło, że Polska postrzega Sojusz jako organizację państw +podobnie myślących+ i dąży do jak najpełniejszego wykorzystania statusu państwa-obserwatora, który uzyskała 1 lipca 2015 roku" - powiedział cytowany w komunikacie MSZ wiceminister Magierowski podczas panelu otwierającego seminarium pt. "Sojusz Pacyfiku – gospodarcze wyzwanie dla Polski".

W seminarium, któremu patronował MSZ, wzięli udział dyplomaci z krajów bloku, profesorowie zajmujący się tematyką Ameryki Łacińskiej (m.in. Florence Pinot z ESCP Europe Business School w Paryżu), urzędnicy polskiej administracji oraz biznesmeni i naukowcy zaangażowani w propagowanie i promocję współpracy Polski z rynkiem latynoskim.

Seminarium, podkreślił MSZ, skierowane było głównie do kręgów biznesowych i poświęcone dwóm tematom: internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw oraz innowacyjności w biznesie pod kątem potrzeb krajów Sojuszu Pacyfiku.

W komunikacie MSZ zaznaczył, że Sojusz Pacyfiku (Chile, Peru, Kolumbia i Meksyk) jest "obecnie najbardziej pragmatycznym i perspektywicznym ugrupowaniem gospodarczym Ameryki Łacińskiej". "Unia Europejska zawarła umowy o wolnym handlu ze wszystkimi jego członkami" -czytamy.

Według resortu obecnie ok. 50 proc. wymiany handlowej Polski z państwami Ameryki Łacińskiej i Karaibów przypada na kraje Sojuszu. "Ze wszystkimi partnerami Polska prowadzi regularną i ożywioną współpracę polityczną" - podkreślono w komunikacie.

MSZ przypomniało również, że w kwietniu 2017 r. prezydent Andrzej Duda złożył oficjalną wizytę w Meksyku.

>>> Czytaj też: Odwet na muzułmanach to sukces dżihadystów. Chcą zderzenia cywilizacji